ژنراتور گازسوز چیست؟ + تعمیر ژنراتور ام وی ام

ژنراتور گازسوز چیست؟ + تعمیر ژنراتور ام وی ام
امتیاز

در این مقاله قصد داریم به طور مختصر در زمینه ی ژنراتورهای گازسوز  و  تعمیر ژنراتور ام وی ام اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. لذا تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

ژنراتور گازسوز چیست و چه تفاوتی با دیزل ژنراتور دارد؟

ژنراتور گازی از 3 بخش اصلی تشکیل شده :

1 – موتور احتراقی با سوخت گاز: نوع سوخت برای موتور بسیار مهم و تعیین کننده است.
2 – ژنراتور مولد برق: اصولا ژنراتور فرقی برایش ندارد که به وسیله چه نیروی چرخانده میشود ، مهم چرخیدن یا به چرخش در آمدن ژنراتور میباشد .
3 – شاسی: شاسی نگهدارنده سیستم به همراه تابلوی فرمان و قدرت ، که در این بین مهم ترین بخش آن موتور احتراقی با سوخت گاز طبیعی یا همان CNG می باشد.

ژنراتور گازسوز چیست؟ + تعمیر ژنراتور ام وی ام
ژنراتور گازسوز چیست؟ + تعمیر ژنراتور ام وی ام

 

در واقع اختلاف دیزل ژنراتور و ژنراتور گازسوز فقط در موتور آنها ست.

به این معنی که  موتور دیزلی با سوخت گازوئیل و موتور گاز سوز با سوخت گاز کارمیکند.

 

گاز مورد نیاز برای ژنراتورها به چند دسته تقسیم میشود;

 • با سوخت گاز طبیعی
 • با سوخت گاز مایع
 • و یا با سوخت بیوگاز

ژنراتور گازسوز یا به عبارتی همان ژنراتور گازی ترکیبی است از یک موتور گازسوز و یک ژنراتور که برای تولید برق استفاده می شود. این نوع موتور برق با سوخت گاز که از طریق خط گاز وارد موتور شده و توسط میکس کننده هوا, گاز سوخت موتور را تامین میکند.

در نهایت درست مانند موتور بنزینی و با ایجاد احتراق در سیلندرهای موتور روشن شده و خروجی موتور را به انرژی مکانیکی دوار تبدیل کرده و باعث ایجاد چرخش موتور میشود.

قیمت ژنراتور گازسوز بسته به قطعات، امکانات و قدرت و تجهیزات و از همه مهمتر برند آن متفاوت است.

شرکت های تولید کننده ی ژنراتورهای گازسوز

از جمله برند های تولید کننده ژنراتورهای گازسور میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. موتور گازسوز کاترپیلار
 2. موتور گازسوز mtu
 3. موتور گازسوز کامینز
 4. موتور گازسوز گاسکور
 5. موتور گازسوز دوسان
 6. موتور گازسوز ام وی ام (MWM)
 7.  دویتس ام وی ام
 8.  و پرکینز انگلستان

که این نوع موتور صنعتی با سوخت گاز دو نوع جاده ای و زمینی دارد البته موتور گاز سوز اسکانیا و یا اویکو نیز در دسته موتورهای صنعتی با سوخت گاز هستند از نوع جاده ای که بیشتر روی ماشین آلات صنعتی و کامیون و اتوبوس ها استفاده میشوند.

نکته : موتورهای گاز سوز کاترپیلار یا MWM و یا Mtu بیشتر در توان های بالا و نیروگاهی موجود می باشد که نمونه های 500 کاوا و 1 مگاوات و دو مگاوات آن به تعداد زیاد و در صنایع در حال کار می باشد.

موتورهای جاده ای دور موتور متغیری دارند و با پدال گاز میزان سوخت و دور موتور کنترل میشود و در واقع موتور با کلاج به گیربکس متصل ( کوبله) شده است

در اینجا سوخت به موتور تزریق و به انرژی مکانیکی چرخشی تبدیل میشود که قدرت به گیربکس منتقل شده و عامل حرکت میباشد. لذا میتوان گفت که موتورهای جاده ای و زمینی فقط در ثابت بودن و متغیر بودن دور موتور متفاوت هستند.

در موتورهای جاده ای دور موتور توسط پدال گاز بالا و پایین میشود . اما در موتورهای زمینی مخصوصا موتور ژنراتور که باید دور موتور ثابت باشد که بستگی به نوع ژنراتور دارد. ولی امروزه استاندارد 1500 دور میباشد ، و ثابت نگهداشتن دور موتور توسط گاورنر و اکچیویتور و کنترل آن برای 1500 دور توسط پیک آپ و فرمان به گارنر جهت تزریق سوخت توسط اکچیویتور که حکم پدال گاز را دارد انجام میشود.

البته بدون آنکه دور موتور تغییر کند ، سوخت تزریق شده ولی دور موتور به هیچ عنوان بالا یا پایین نمی شود ، که اگر این اتفاق بیفتد در واقع فرکانس بالا و پایین می شود و اگر فرکانس کم و زیاد شود به مصرف کننده ها آسیب جدی وارد خواهد شد.

نکته: موتور ژنراتور گازسوز ، به طور معمول یک موتور دارد. بجز موارد استثناء .

کمپانی کاترپیلا

کمپانی کاترپیلار این استثنا را به وجود آورد.

عملکرد این ژنراتور ها به این صورت است که دو موتور بصورت سری و پشت سرهم با هم کوبله شده اند ، شفت انتهای میلنگ موتور اول به شفت سر موتور دوم وصل شد و هر دو موتور قدرتهای خود را با هم به اشتراک گذاشته و شفت ته موتور نیز با یک ژنراتور کوبله شده است

نکته اینجاست که این تکنولوژی ادقام دو موتور و یک ژنراتور که توسط این کمپانی صورت پذیرفته, هم در موتورهای دیزلی و هم در موتورهای گازسوز انجام شده است.

تاریخچه ی ام وی ام

کارل بنز، مخترع مشهور در سال ۱۸۷۱ میلادی شرکت Mechanical Workshop Mannheim یا به اختصار MWM در شهر مانهایم کشور آلمان، در کارخانه ای که قبلا متعلق به شرکت زوددویچه بود، را تاسیس کرد.

ژنراتور گازسوز چیست؟ + تعمیر ژنراتور ام وی ام
ژنراتور گازسوز چیست؟ + تعمیر ژنراتور ام وی ام

اولین موتور گازسوز این شرکت در سال 1880 ساخته شد.

شرکت MWMدر سال ۲۰۰۹ بر اساس درآمد در تولید ژنراتور گازسوز و دیزلی در جهان رتبه سوم را کسب کرده است.

در نهایت در سال ۲۰۱۳ سهام این شرکت به شرکت کاترپیلار آمریکا واگذار شد، اما محصولات آن همچنان با نام تجاری MWM تولید می شود. هنوز هم  این شرکت یکی از مشهورترین برندها در زمینه موتورهای گازی است.

 

شرکت سفلا دیزل آماده عقد قرارداد جهت هر گونه تعمیر ماشین آلات راهسازی و …با شرکت ها و ارگانهای مختلف در هر نقطه از کشور در اسرع وقت با کادری مجرب و متخصص می باشد.

با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب

ویدئوها
09122768227 مشاوره تلفنی رایگان