چند نکته حیاتی در زمینه استفاده از دیزل ژنراتورها

چند نکته حیاتی در زمینه استفاده از دیزل ژنراتورها
5/5 - (1 امتیاز)

امروزه اهمیت انرژی الکتریکی در زندگی روزمره به خصوص در واحدهای صنعتی و خدماتی بسیار زیاد شده است. برای تقویت این انرژی و داشتن انرژی مضاعف در صورت اختلال در شبکه‌های الکتریکی استفاده از دیزل ژنراتور حائز اهمیت تر از گذشته شده است. به همین دلیل خرید و نگهداری دیزل ژنراتورها نیازمند دانش و آگاهی کامل دارند، چرا که انواع مختلفی از ژنراتورها در سطح بازار موجود هستند که هر کدام به خاطر نوع صنعت و پیشه‌ای که تهیه می‌شوند، متفاوت می باشند. در این مقاله سعی داریم به چند نکته حیاتی در زمینه استفاده از دیزل ژنراتورها بپردازیم تا در هنگام کار با آن‌ها دچار مشکل نشوید.

 

نکاتی مهم در استفاده از دیزل ژنراتورها

ایمنی در دیزل ژنراتور؛ نصب صحیح و استاندارد دستگاه دیزل ژنراتور یکی از مهم ترین موارد در میزان عملکرد آن می‌باشد، به همین دلیل توصیه می‌کنیم که نصب و راه‌اندازی دیزل ژنراتورها را به افراد با تجربه و کاردان بسپارید و حتما قبل از استفاده از دیزل ژنراتور دفترچه راهنمای ژنراتور را مطالعه فرمایید تا با نحوه کار و نکات ایمنی ژنراتور اطلاعات کافی به دست بیاورید، در غیر این صورت با خطراتی از قبیل برق‌گرفتگی، سوختگی، آتش سوزی و حتی سوختن دیزل ژنراتور مواجه می‌شوید.

 

نکاتی مهم در استفاده از دیزل ژنراتورها
نکاتی مهم در استفاده از دیزل ژنراتورها

 

موارد ضروری در زمینه استفاده از دیزل ژنراتورها

 •  روغن موتور ژنراتور را به صورت منظم تعویض کنید تا طول عمر آن افزایش یابد و تا مدت 10 سال برای شما بدون اختلال کار کند.
 •  تک‌تک قطعات دیزل ژنراتور را بررسی کنید و از کیفیت آن‌ها اطمینان حاصل کنید.
 •  محل قرارگیری و نصب ژنراتور از اهمیت بسیاری برخوردار است، چرا که تهویه مناسب فضا و یا قرار دادن آن در محیط باز منجر به خنک شدن موتور ژنراتور می‌گردد تا فشار زیادی را متحمل نشود.
 •  شلنگ‌های سوخت‌رسانی در ژنراتورها را بررسی کنید تا موتور به علت کمبود سوخت دچار اختلال نشود.
 •  از قرار دادن مواد اشتعال‌زا در کنار ژنراتور و همچنین از مصرف دخانیات در نزدیکی و فضای دیزل ژنراتور شدیدا بپرهیزید.
 •  به منظور جلوگیری از آتش‌سوزی از ریخته شدن روغن بر روی زمین و ژنراتور جلوگیری کنید.
 •  از سیم و کابل‌های مناسب در اندازه و جنس با کیفیت برای استفاده از دیزل ژنراتور استفاده کنید.
 •  پمپ روغن موتور، پمپ خنک کننده و سوپر شارژر حتما باید بررسی گردد و در صورت لزوم تنظیم شوند.
 •  هر چند وقت یکبار سیستم خودکار ژنراتور را بررسی کنید تا از فشار بیش از حد بر روی ژنراتور جلوگیری کرده باشید.

 

نگاهی به مقاله تعمیرات تخصصی انواع ژنراتور+ معرفی 6 نوع ژنراتور بیندازید.

 

نکات مهم در خرید ژنراتور

به این نکته همیشه توجه داشته باشید که دیزل ژنراتور شما باید با توجه به موارد استفاده شما خریداری و نصب گردد، به همین منظور چند نکته مهم که در زمینه استفاده از دیزل ژنراتور حائز اهمیت است را که باید به آن‌ها باید توجه کرد را به صورت موردی بیان میکنیم.

 • نوع مصرف دیزل ژنراتور
 • برندهای دیزل ژنراتور
 • اندازه دیزل ژنراتور
 • وزن دیزل ژنراتور
 • قیمت دیزل ژنراتور
 • انتخاب صحیح ظرفیت ژنراتور
 • نوع سوخت مصرفی ژنراتور
 • نوع سیستم تابلو برق دیزل ژنراتور
 • خدمات پس از فروش دیزل ژنراتور

 

خرابی‌های رایج در دیزل ژنراتورها

زمانی که از دیزل ژنراتورها استفاده می‌کنید به مرور زمان با اختلالات و خرابی‌های رایج در ژنراتور روبه‌رو می‌شوید که بهتر است این خرابی‌های رایج در ژنراتورها را بشناسید تا در استفاده از دیزل ژنراتورها دچار مشکل نشوید.

 

خرابی‌های رایج در دیزل ژنراتورها
خرابی‌های رایج در هنگام استفاده از دیزل ژنراتورها

 

خرابی باتری

ضعف یا کم شارژ شدن باتریها شایعترین علت خرابی ژنراتورهای آماده به کار است که این پدیده به دلیل کامل نبودن فرآیند شارژ باتری رخ می‌دهد. برای جلوگیری از این اتفاق لازم است که باتری به صورت دوره‌ای در حالت شارژ به کار رود.

سطح خنک کننده پایین

موتورهای ژنراتور طوری طراحی شدند که در دمای خاصی کار می‌کنند. در صورتی که از دمای تعریف شده تجاوز نمایند، دچار آسیب می‌شوند، برای جلوگیری از این اتفاق باید سطح مایع خنک کننده رادیاتور را به طور هفتگی چک نمایید و بررسی کنید که نشتی نداشته باشد.

آلودگی سوخت (خروج گاز با رنگ‌های مختلف)

آلودگی سوخت زمانی رخ می‌‌دهد که ذرات معلق در مخزن سوخت تجمع می‌کنند. این اتفاق باعث می‌شود آب اضافی در مخزن جمع گردد. همچنین فعالیت باکتری‌ها این شرایط را تشدید می‌نماید. پولیش و نگهداری منظم از مخرن سوخت می‌تواند از این پدیده جلوگیری کند.

 

استفاده از دیزل ژنراتورها
استفاده از دیزل ژنراتورها

 

قطع کننده‌ها و سوئیچها

گاهی به واسطه خطای انسانی در حین انجام عملیات تعمیر و نگهداری، صفحه کنترل دیزل ژنراتورها از حالت خودکار خارج می‌شوند در حالی که قطع‌کننده‌ها و سوئیچ‌ها در موقعیت اشتباه قرار گرفته‌اند. برای جلوگیری از این اتفاق در حین انجام اقدامات مربوط به تعمیر و نگهداری، مطمئن شوید که صفحه کنترل در حالت خودکار می‌باشد. همچنین کنترل نمایید که قطع کننده خروجی روشن باشد.

 

شرکت سفلا دیزل آماده عقد قرارداد جهت هر گونه تعمیر ماشین آلات راهسازی، انواع ژنراتورها و … با شرکت ها و ارگانهای مختلف در هر نقطه از کشور در اسرع وقت با کادری مجرب و متخصص می باشد. با ما در تماس باشید.

 

سوالات متداول استفاده از دیزل ژنراتورها

 

چگونه یک دستگاه ژنراتور دیزلی را راه ‌اندازی و سرویس کنیم؟

 •  ابتدا سوخت را داخل باک ریخته و روغن را در محفظه روغن بریزید. دقت کنید تا پائین‌ترین رزوه درون گیج روغن ریخته شود.
 •  جهت روشن کردن دستگاه شستی خلاص کن سوپاپ به سمت پایین فشار دهید، دسته خاموش / روشن روی بدنه موتور را در حالت روشن قرار داده، و اقدام به استارت نمودن دستگاه کنید. دقت کنید به هنگام استارت دستگاه زیر بار نباشد.
 •  پس از روشن شدن دستگاه چند دقیقه صبر کنید تا موتور گرم شود و پس از گرم شده موتور اقدام به بارگیری از دستگاه نمائید.
 •  جهت خاموش کردن دستگاه، ابتدا موتور را از زیر بار خارج کنید تا موتور به آرامی خنک شود، پس از چند دقیقه، کلید خاموش / روشن روی بدنه را در حالت خاموش قرار دهید و سوئیچ دستگاه را ببندید.

فیلتر هوا در دیزل ژنراتور چه کاربردی دارد؟

 • هوایی که توسط موتور تنفس می‌شود حاوی گرد و خاک و ذرات معلق دیگری است که به تدریج با واردشدن به داخل موتور، موجب آسیب دیدگی ژنراتور به هنگام استفاده می‌شود به همین دلیل تصفیه هوای ورودی به موتور اهمیت بیشتری پیدا می‌کند و به همین منظور استفاده از فیلتر هوا از نکات حیاتی در استفاده از دیزل ژنراتورها است.

چرا سفلا دیزل؟

 • سفلا دیزل دارای بیش از 30 سال سابقه‌ی فعالیت در زمینه‌ی تعمیر ماشین آلات راهسازی و انواع ژنراتورها می باشد. تمامی تعمیرکاران مشغول به کار در این شرکت دارای تخصص های لازم هستند و به صورت دوره ای آموزش های مورد نیاز را دریافت می کنند. هزینه های دریافتی سفلا دیزل بسیار پایین تر از سایر شرکتهای فعال در این حوزه است زیرا هدف ما جلب رضایت مشتریان عزیز می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب

ویدئوها
09122768227 مشاوره تلفنی رایگان