عیب یابی ژنراتورها + خرابی های رایج

عیب یابی ژنراتورها + خرابی های رایج
5/5 - (1 امتیاز)

امروزه به علت افزایش تولیدات و صنایع مختلف، استفاده از ژنراتورها برای افزایش انرژی الکتریکی در جهت پیشبرد امور لازم و ضروری است. پیرو همین امر خرید ژنراتور مناسب با صنایع و نصب و راه‌انداری ژنراتور یک بحث جداگدانه است که در مقالات قبلی به آن اشاره کرده‌ایم. اما بعد از تمام این مراحل نوبت به نگهداری و در صورت مشکل عیب یابی ژنراتور و تعمیر ژنراتور است تا بتوانیم بهترین استفاده را از آن داشته‌ باشیم. همراه ما باشید تا با نکات مهم در عیب یابی ژنراتور و خرابی‌های رایج آن بیشتر آشنا شوید.

 

عیب‌یابی در ژنراتورها و چگونگی تعمیر آنها

در برخی از خرابی‌های ژنراتور باید ابتدا به عیب‌یابی و علت مشکل ژنراتور دقت کرد تا بتوان ژنراتور را تعمیر نمود. رایج‌ترین خرابی‌های ژنراتور بیشتر به علت خرابی باتری، نبود سوخت و بررسی نکردن منظم ژنراتور اتفاق می‌افتد. به همین منظور برای نگهدای و تعمیرات پیشگیرانه موثر در افزایش طول عمر ژنراتورها تعمیرات ژنراتور از طریق عیب یابی ژنراتورها می‌باشد.

در ادامه تعدادی از خرابی‌های رایج ژنراتورها که به صورت متعدد رخ می‌دهد را همراه با راه‌های تعمیر و پیشگیری از آن‌ها برای شما همراهان توضیح می‌دهیم.

1. تمام شدن سوخت ژنراتور

 

تمام شدن سوخت ژنراتور
عیب یابی ژنراتور و تمام شدن سوخت

 

اگر سوخت ژنراتور بیشتر از حد معمول است و زود به زود سوخت‌گیری انجام می‌دهید باید دستگاه را چک کنید تا نشتی در دستگاه نباشد، این نشتی ممکن است به علت خطای انسانی یا مشکل در پمپ ژنراتور باشد. مورد بعدی امکان خرابی در نشانگر سوخت است که ممکن است خراب شده باشد. پس حتما این مورد را هم بررسی کنید.

2. خرابی باتری ژنراتور

باتری ژنراتورها معمولا چهار سال (کمتر یا بیشتر) عمر می‌کنند. تمام موارد نکات نگهداری در دفترچه راهنمای ژنراتور ذکر شده است. حتما آن را با دقت بیشتری مطالعه کنید و تمام دستور العملات ذکر شده را بدون کاستی انجام دهید.

3. وجود هوا در سیستم سوخت رسانی ژنراتور

از مواردی که حتما در عیب یابی ژنراتور باید در نظر داشته باشید و جز خرابی‌های رایج در ژنراتور است، وجود هوا در سیستم سوخت رسانی است. هرگونه حباب هوا در انژکتور ژنراتور باعث می‌گردد تا احتراق به صورت کامل اتفاق نیفتد. این اختلال در انژکتور ژنراتور باعث استارت نخوردن آن می‌گردد.

4. سر و صدای کردن ژنراتور

یکی دیگر از عیب‌های ژنراتور و خرابی‌های آن تولید سر و صدای بسیار است که ممکن است مشکل در محل قرارگیری ژنراتور، میزان فشار بسیار در سیلندرهای ژنراتور، لقی پیستون‌ها و سوپاپ‌ها و … باشد که با عیب یابی ژنراتور می‌توانید مشکلات خرابی را برطرف کنید.

5. خروج گازهای کثیف از ژنراتور

برای برطرف کردن این مشکل و خرابی ژنراتور باید سطح روغن موتور ژنراتور، سوراخ‎‌های انژکتور ژنراتور، عدم وجود رینگ‌های خراب و فرسوده در آن را بررسی کنید و بعد از عیب یابی ژنراتور به تعمیر آن خرابی‌های ژنراتور بپردازید. گازهای خروجی از ژنراتور ممکن است آبی، سفید و سیاه باشد که هر کدام علل متفاوت دارد.

6. داغ شدن بیش از حد موتور ژنراتور

 

داغ شدن بیش از حد موتور ژنراتور
داغ شدن بیش از حد موتور ژنراتور

 

این خرابی رایج در ژنراتور را می‌توانید با بررسی موارد ذکر شده در ادامه برطرف کنید:

 • مقدار مایع سیستم خنک کاری را چک کنید، در صورت کم بودن به مقدار آن اضافه کنید.
 • تسمه متصل به واتر پمپ و تسمه پروانه را سفت و بررسی نمایید و در صورت فرسوده بودن آن را تعویض کنید.
 • مقدار سوخت تزریق شده در سیلندرها را چک و در صورت نیاز آن را تنظیم مجدد کنید.
 • ترموستات ژنراتور را در صورت معیوب بودن تعویض کنید.
 • واشر سر سیلندر را از لحاظ آب‌بندی چک کنید.
 • رادیاتور را در صورت گرفتگی سرویس کنید.

 

علل روشن نشدن ژنراتور

 

علل روشن نشدن ژنراتور
عیب یابی ژنراتور و روشن نشدن آنها

 

هنگامی که یک ژنراتور روشن نمی‌شود حتما موارد زیر را در نظر بگیرید و به تعمیر خرابی‌های ژنراتور بپردازید:

 1. باید اتصالات سیستم سوخت رسانی که شامل لوله‌ها و شلنگ‌های سوخت رسان می‌شود را بررسی کرده و در صوررت مسدود بودن، رفع گرفتگی کنید.
 2. میزان سطح سوخت در باک باید چک شود (نه کمتر و نه بیشتر).
 3. مدار و لوله‌های فشار ضعیف باید بازدید و در صورت نیاز هواگیری شوند.
 4. فیلتر سوخت چک شود. برای این کار در باک را باز کرده و فرآیند سوخت رسانی را چک کنید.
 5. پمپ اولیه سوخت بررسی کنید و در صورت نیاز المنت معیوب را تعویض و سوپاپ‌های پمپ یا فنر آن را کنترل کنید.

تمام موارد ذکر شده در این مقاله تنها بخشی از عیب‌های ژنراتور و خرابی‌های رایج بود که بیشتر رخ می‌دهد. آیا ژنراتور شما دچار مشکل شده ؟ و آیا توانسته‌اید عیب یابی ژنراتور خود را انجام دهید و آن را تعمیر کنید؟

 

مقاله پیشنهادی برای مطالعه بیشتر: تعمیرات تخصصی انواع ژنراتور+ معرفی 6 نوع ژنراتور

 

شرکت سفلا دیزل آماده عقد قرارداد جهت هر گونه تعمیر ماشین آلات راهسازی، انواع ژنراتورها و … با شرکت ها و ارگانهای مختلف در هر نقطه از کشور در اسرع وقت با کادری مجرب و متخصص می باشد. با ما در تماس باشید.

 

سوالات متداول عیب یابی ژنراتور

 

چرا دود خروجی از اگزوز ژنراتور سفید رنگ است؟ چگونه می‌توانم آن را تعمیر کنم؟

 • در صورت نیاز انژکتو‌ر‌های معیوب را سرویس یا تعویض کنید. یا اینکه فشار تراکم موتور کم است در این صورت محل عیب که رینگ‌ها و پیستون می‌باشد را شناسایی و نسبت به تعمیرات آن اقدام کنید.

موتور ژنراتور نامنظم کار می‌کند، چگونه به تعمیر ژنراتور بپردازم؟

 • پمپ اولیه، سوپاپ‌ها چک و هواگیری شوند.
  محور رگولاتور در صورت لقی زیاد آن را تعویض کنید.
  فنرهای رگولاتور در صورت شکسته شدن تعویض کنید.
  کوپلینگ کنترل و زمان تزریق سوخت را منظم کنید.

چطور برای عیب یابی ژنراتور به سفلا دیزل اعتماد کنیم؟

 • سفلا دیزل دارای بیش از 30 سال سابقه ی فعالیت در زمینه ی تعمیر ماشین آلات راهسازی و انواع ژنراتورها می باشد. تمامی تعمیرکاران مشغول به کار در این شرکت دارای تخصص های لازم هستند و به صورت دوره ای آموزش های مورد نیاز را دریافت می کنند. هزینه های دریافتی سفلا دیزل بسیار پایین تر از سایر شرکتهای فعال در این حوزه است زیرا هدف ما جلب رضایت مشتریان عزیز می باشد.

 

 

یک پاسخ

 1. از خدمات شرکت سفلا دیزل خیلی ممنونم. به خوبی موتور ژنراتور ما رو عیب یابی و تعمیر کردند آرزوی موفقیت برای شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب

ویدئوها
09122768227 مشاوره تلفنی رایگان