تعمیرکار غلطک

تعمیرکار غلطک
5/5 - (2 امتیاز)

در مقاله ی تعمیرکار غلطک قصد داریم به معرفی این ماشین آلات و نکات ضروری هنگام استفاده از آنها بپردازیم لذا با ما تا پایان همراه باشید. غلطک ها یکی از ابزارهای راه سازی هستند که امروزه نقش بسیار مهمی را در پروژه های عمرانی و شهرسازی بر عهده دارند و به پایان رساندن این پروژه های عمرانی و راه سازی بدون انواع این غلطک ها عملا غیر ممکن خواهد بود.

اما این ماشین آلات که وجود آن ها در پروژه های راه سازی بسیار مهم و ضروری است، انواع مختلفی دارند که در این مقاله قصد داریم تا به معرفی یکی از این آن ها بپردازیم.

پیش از هر چیزی برای تعریف کلی غلطک ها و همچنین آشنایی شما با انواع آن ها به معرفی انواع غلطک بپردازیم.

انواع غلطک ها

انواع مختلف این نوع دستگاه ها عبارتند از:

 •  غلطک های شبکه ای
 •  غلطک های پاچه بزی
 •  غلطک های ارتعاشی یا لرزنده
 •  غلطک های کفشک دار
 •  غلطک های فولادی صاف
 •  غلطک های پنوماتیک یا چرخ لاستیکی
 •  تراکم کننده های شبه بلدوزر

 

تعمیرکار غلطک

وجود انواع غلطک های راهسازی به جهت تنوع و کارایی خوبی که دارند در پروژه های راه و شهرسازی و همچنین پروژه های عمرانی بزرگ بسیار ضروری است.

در واقع می توان گفت که غلطک ها کاربردهای بسیار حیاتی دارند به طوری که هیچ وسیله‌ی دیگری توانایی انجام وظیفه این دستگاه ها را ندارد.

این غلطک ها کاربرد های متفاوتی دارند که از جمله مهم ترین و اصلی ترین دلایل استفاده از آن ها می توان به تغییر ویژگی های خاک اشاره کرد. این تغییرات می تواند تغییر میزان دانسیته، مقاومت لایه های خاک و … باشد. همچنین می توان گفت که افزایش مقاومت خاک و یا کاهش نفوذ پذیری خاک می تواند از جمله موارد دیگری است که برای رفع آن می توان از غلطک ها استفاده کرد و به کمک این دستگاه مشکلات این چنینی را حل کرد.

از آنجایی که هر یک از غلطک ها به تنهایی دارای دنیای گسترده ای هستند و کاربردهای ویژه ای دارند، ما در این مقاله به طور تخصصی به بررسی ویژگی ها و کاربردهای غلطک پاچه بزی هپکو می پردازیم.

پیشنهاد می کنیم برای مطالعه ی بیشتر مقاله راجع به غلتک راه‌سازی چه میدانید؟ را مطالعه بفرمایید.

غلطک های پاچه بزی هپکو

این غلطک ها یکی از انواع ماشین آلاتی هستند که در راه و شهر سازی مورد استفاده قرار می گیرند. در ساختار این غلطک، استوانه ای به همراه چند پایه بیرون زده وجود دارد. پایه های موجود بر روی این استوانه ها دنده های نسبتا بزرگی را بر روی این غلطک ایجاد می کند. که همین دنده ها می تواند کاربرد های خاص خودش را داشته باشد. در ادامه به تاثیر این دنده ها بر روی سطح خاک خواهیم پرداخت.

کاربرد غلطک های پاچه بزی

این ماشین آلات به منظور تراکم و یا ورز دادن خاک مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع این غلطک ها به کمک فشار استاتیکی اقدام به متراکم سازی خاک می کنند. اگر بخواهیم مثالی مانند اثر کوباندن این غلطک ها را بر روی زمین برای شما آورده باشیم، می توانیم به اثر به جای مانده از پای گوسفندان بر روی خاک اشاره کنیم.
سرعت این غلطک ها بیش از 15 کیلومتر بر ساعت خواهد بود. ساختار این غلطک ها معمولا دارای چند استوانه می باشد که به صورت جفتی فعالیت می کنند.

نکات ضروری حین استفاده از غلتک ها

تعمیرکار غلطک
تعمیرکار غلطک

حین استفاده از این دستگاه ها لازم است تا به نکات ایمنی استفاده از این دستگاه ها دقت کنید. در ادامه به 3 نکته ضروری استفاده از این غلطک ها اشاره خواهیم کرد. البته توجه داشته باشید که نکات ایمنی در زمینه استفاده از این غلطک ها، تنها به این 3 مورد خلاصه نمی شوند و در استفاده از این دستگاه ها تعداد نسبتا زیادی نکات ضروری وجود دارد که باید آن ها را به طور کامل رعایت کرد.

 1. در ابتدا بهتر است به منظور این که مطمئن شویم تمامی سطوح متراکم هستند. در هر بار که مسیر جدید طی می شود 30 سانتی متر از مسیر قبلی را نیز تحت پوشش قرار دهیم. در این صورت مطمئن خواهیم بود که تمامی سطح زمین متراک شده است و هیچ قسمت از زمین بدون رد غلطک بر جای نماده است.
 2. باید دقت داشته باشید، زمانی که خاک زیادی وجود دارد، بهتر است که غلطک با سرعت بالاتری حرکت کند. چرا که وقتی این دستگاه با سرعت و فشار بالا بر روی زمین حرکت می کند، هوای موجود در میان خاک با سرعت بالایی از میان خاک خارج می شود و زمین به سرعت فشرده می گردد.
 3. برای متراکم کردن لبه های خاکریز، لازم است تا برای احتیاط هر چه بیشتر، از نوع سه محوری بهره گرفت. به نحوی که با حرکت به سمت عقب دستگاه، محور سوم بر روی لبه خاکریز قرار بگیرد، همچنین بیشتر وزن باید از لبه دورتر باشد.

برای استفاده ایمن از این دستگاه ها باید تمامی نکات ایمنی را به درستی رعایت کنید.

 

شرکت سفلا دیزل آماده عقد قرارداد جهت هر گونه تعمیر ماشین آلات راهسازی و …با شرکت ها و ارگانهای مختلف در هر نقطه از کشور در اسرع وقت با کادری مجرب و متخصص می باشد.

با ما در تماس باشید.

 

سوالات متداول تعمیرکار غلطک

 

🙋‍♀️ برای پیدا کردن یک تعمیرکار غلطک ماهر به کجا مراجعه کنیم؟

 • سفلا دیزل دارای بیش از 30 سال سابقه ی فعالیت در زمینه ی تعمیر ماشین آلات راهسازی می باشد. تمامی تعمیرکاران مشغول به کار در این شرکت دارای تخصص های لازم هستند و به صورت دوره ای آموزش های مورد نیاز را دریافت می کنند. هزینه های دریافتی سفلا دیزل بسیار پایین تر از سایر شرکتهای فعال در این حوزه است زیرا هدف ما جلب رضایت مشتریان عزیز می باشد.

🙋‍♀️ امکان غلطک زنی روی خاک های ماسه ای وجود دارد؟

 •  برای خاک های ماسه ای که چسبندگی ندارند و به خاک های غیر پلاستیکی معروف هستند، بهتر است تا از غلطک درام آهنی صاف استفاده شود. اما در غلطک زنی بر روی آسفالت باید دقت داشته باشید تا سطح غلطک خیس باشد تا با حرکت بر روی آسفالت این مواد بر روی سطح غلطک نچسبند.

🙋‍♀️ روش صحیح غلطک زنی چیست؟

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب

ویدئوها
09122768227 مشاوره تلفنی رایگان