تعمیر پمپ پیستونی

پمپ پیستونی
5/5 - (1 امتیاز)

انواع پمپ پیستونی جز آن دسته پمپ هایی هستند که دارای جابه جایی مثبت است و عملیات پمپاژ در این نوع پمپ ها به صورت رفت و برگشت پستون ها در سیلندر ها صورت می گیرد و این حرکت به صورت بالا به پایین و یا به صورت افقی است که این کار سبب کاهش فشار در محیط پیرامون می شود، هنگامی که دریچه های فنر نگه دارنده پایین تر از فشار هوا باشد دریچه باز شده و در نتیجه سیلال وارد می شود.

درباره پمپ پیستونی بیشتر بدانید

این نوع پمپ ها دارای مکانیزم تقریبا ساده ای هستند، به همین دلیل انتخاب مناسبی برای بسیاری از صنایع خاص محسوب می شوند.

گفته می شود بیشتر از نیمی از پمپ های پیستونی دارای دبی پایین و فشار بسیار بالایی هستند به همین دلیل در مواردی که نیاز است فشار خروجی پمپ بالا وچیزی حدود پنجاه تا هزار بار باشد مورد استفاده قرار می گیرند.

از پمپ های پیستونی برای برش فلز، شیشه، سرامیک و یا سنگ، تست لوله، در کارواش های خانگی و سنتی و همچنین شست و شوی صنعتی، استفاده جهت از بین بردن و زدودن زنگ زدگی و یا چربی، تزریق سوخت و مواد شیمیایی، تست هیدرو استاتیک و…. استفاده می شود.

این پمپ ها به دلیل داشتن بدنه استیل بسیار مناسب جهت استفاده در دستگاه های آب شیرین کن و همچنین برای استفاده در کارخانه های نوشابه و یا نوشیدنی های گازدار هستند.

از پمپ پیستونی (Piston Pump) در برخی از دستگاه ها مانند پمپ کارواش صنعتی، الکتریکی، آب گرم و یا آب سرد، پمپ کارواش صنعتی با فشار دویست بار و یا پمپ کارواش خانگی با فشاری بین هفتاد تا صدو هفتاد بار، پمپ سم پاش ، پمپ سم پاش پشت تراکتوری، پمپ مه باش و…. استفاده می شود.

پمپ های پیستونی مانند دستگاه های دیگر دارای هزاران مزیت است و در مقابل یک سری معایب و یا محدودیت هایی را نیز داراست.

از جمله معایب این دستگاه می توانیم به سرعت کم جریان خروجی، هزینه بسیار بالای تعمیر، بهره برداری و نگه داری از این پمپ ها و… اشاره کرد. همچنین جریان در این پمپ های ضربه ای بوده و حتما نیاز به استفاده از دستگاه گران قیمت آکو مولاتور دارد.

 

تعمیر پمپ سمپاش پیستونی
تعمیر پمپ پیستونی

تعداد پیستون ها و سیلندر های استفاده شده در پمپ های پیستونی امکان تغییردر بخش های مختلف پمپ را برای ما فراهم می سازد، حقیقتا ویژگی هایی مانند نحوه حرکت پیستون ها در داخل سیلندرها، چگونگی جابه جایی سیال درون پمپ، و …. در تعیین نوع و مدل این پمپ های پیستونی بسیار موثر است. در ادامه به معرفی برخی از پمپ های پیستونی می پردازیم.

برای آشنایی بیشتر پمپ های هیدرولیکی نیز می توانید به مقاله تعمیر و نگهداری پمپ هیدرولیکی مراجعه کنید.

لیفت یا پمپ پیستونی بالابر

در این مدل از پمپ های پیستونی، پیستون به کار رفته در دستگاه به کنترل دستگاه و به ویژه کنترل شیر ورودی جهت انتقال مایع یا گاز به سمت بالا کمک بسیاری می کند.

در قسمت پایینی استروک دستگاه و یا در کورس آن، جریان مایع و یا گاز ورودی به وسیله دستگاه هایی که در پیستون های موجود قرار گرفته اند به سمت بالای قسمت استروک پمپ و سیلندر ها هدایت می شود. سپس بعد از انتقال مایع و یا گاز ورودی به قسمت بالای سیلندر ها، پیستون پمپ به حالت اولیه خود بر می گردد و این روند ادامه می یابد.

پمپ پیستونی محوری

این پمپ از آن دسته پمپ های است که در آن چندین پیستون در یک ردیف قرار گرقته اند و نیز همچنین دارای جابه جایی مثبت است. در این پمپ مایع و یا گاز ورودی زمانی انتقال داده می شود که شفت حرکت کند و پستون های پمپ به صورت موازی و هم محور جابه جا بشوند.

این نوع از پمپ های پیستونی انتخاب مناسبی برای کمپرسور تهویه مطبوع اتومبیل یا همان کولر خودرو، پمپ های استفاده شده در ماشی آلات هیدرولیکی، پمپ های جداگانه و…. است.

پمپ پیستونی شعاعی

شاید با شنیدن نام این دسته از پمپ های پیستونی این سوال در ذهن شما نقش ببندد که ، دلیل نام گذاری این پمپ چیست؟ لازم است بگوییم این نام گذاری به دلیل قرار گرفتن پیستون های پمپ در جهت شعاع های دایره ای است.

یعنی شما می توانید دایره ای را در نظر بگیرید که پیستون های این پمپ هرکدام یکی از شعاع های آن دایره باشد. در این نوع از پمپ های پیستونی مایع و یا گاز ورودی زمانی انتقال پیدا می کند که شفت ان حود یک محور جابه جا شود و سبب حرکت رفت و برگشت پیستون ها در داخل سیلندر شوند.

لازم به ذکر است که شفت های استفاده شده در پمپ پیستونی شعاعی از نوع گریز از مرکز است و این پمپ، سیال ورودی را با فشار بسیار بالا و دبی پایین و نیز بدون هیچ گونه نوسانی منتقل می کند.

رادمان این پمپ بالا بوده و سرو صدای بسیار کمی را ایجاد می کند. از این پمپ می توان برای انتقال شیرینی ها، شکلات غلیظ، رنگ، سیالات گرانرو، شربت های خوراکی و مواردی مشابه موارد گفته شده استفاده کرد.

 

شرکت سفلا دیزل آماده عقد قرارداد جهت هر گونه تعمیر ماشین آلات راهسازی و …با شرکت ها و ارگانهای مختلف در هر نقطه از کشور در اسرع وقت با کادری مجرب و متخصص می باشد.

با ما در تماس باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب

ویدئوها
09122768227 مشاوره تلفنی رایگان