آیا تعمیرکار ماشین آلات سنگین می تواند یک خودرو شخصی را تعمیر کند؟

تعمیر خودرو شخصی
5/5 - (1 امتیاز)

یکی از مهم ترین روش های نگهداری از ماشین الات سنگین، تعمیر به موقع و درست آنهاست. به عنوان مثال تجهیزات مکانیکی، هیدرولیک و پنوماتیک مانند جرثقیل، بولوزر، گریدر و … که در انواع کارهای صنعتی مانند ساخت و ساز، چوب بری و یا معدن مورد استفاده قرار می گیرند، نیاز دارند تا مورد عیب یابی، تنظیم یا تعمیر اساسی قرار بگیرند. سوالی که در اینجا تصمیم داریم به آن پاسخ دهیم این است که آیا یک تعمیرکار ماشین آلات راهسازی قادر است به تعمیر خودرو شخصی بپردازد و یا اساسا مکانیزم این ماشین ها مشابه هستند؟ با ما تا پایان همراه باشید.

تعمیرکار ماشین آلات سنگین چه کاری انجام می دهد؟

کارهای انجام شده توسط تعمیرکاران ماشین آلات سنگین به سه بخش کلی تقسیم می شود که هر بخش شامل مواردی از وظایف خواهد شد.

این سه بخش به شرح زیر هستند:

1. وظایف

 • تعویض یا تعمیر قطعات آسیب دیده یا فرسوده شده
 • تعیین صحت عملکرد مناسب و مطابقت با مشخصات سازنده در محصولات و تجهیزات مکانیکی بعد از مونتاژ
 • خواندن و درک کردن نقشه های فنی
 • بازرسی و پیدا کردن عیب ماشین آلات سنگین

2. فعالیت اصلی تعمیرکار

 

تعمیرکار ماشین های راهسازی
تعمیرکار ماشین های راهسازی

 

 • تعمیر و نگهداری از تجهیزات مکانیکی، سرویس و … بر اساس اصول مکانیکی
 • بازرسی تجهیزات، سازه ها د راستای شناسایی علت خطاها
 • تصمیم گیری و حل مشکلات

3. فعایت های تفصیلی تعمیرکار

 • آگاهی از اطلاعات فنی برای انجام تعمیرات و نگهداری
 • بازرسی دقیق اجزای مکانیکی
 • بازرسی تجهیزات مختلف
 • تست تجهیزات مکانیکی در راستای سلامت و اطمینان از عملکرد مناسب

ابزارهای مورد استفاده تعمیرکار ماشین آلات سنگین

 1.  آچار میمونی
 2.  انبر دهان گشاد
 3.  آچر آلن
 4.  کمپرسورهای هوا
 5.  آچار قابل تنظیم
 6.  انبرهای نشکن
 7.  تسترهای مدار
 8.  مولتی مترهای گیره دار
 9.  شارژرهای باتری
 10. و …

موارد گفته شده تنها برخی از ابزارهای مورد استفاده است. ابزارهای مصرفی توسط فرد تعمیرکار ماشین آلات سنگین بسیار بیشتر از موارد گفته شده است.

انواع تعمیرات ماشین آلات سنگین

 

تعمیرات پیشگیری یا pm چیست؟
انواع تعمیرات ماشین آلات سنگین

 

تعمیرات ماشین آلات سنگین به صورت کلی به دو دسته سرویس های عمومی و سرویس های اختصاصی تقسیم می شوند که هر کدام از این موارد شامل شاخه هایی می شود. ما در این قسمت به چند مورد از شاخه های سرویس عمومی مانند: تعویض روغن، روانکاری آچارکشی و… می پردازیم.

روانکاری

همانطور که می دانید قطعات متحرک بسیار زیادی در ماشین آلات سنگین وجود دارد که سطوح آنها روی هم حرکت می کند. استفاده از روانکاری بین این سطح ها در این قطعات منجر می شود تا حرکت روان تر شود و در نتیجه فرسایش کمتری نیز داشته باشد.

عموما برای روانکاری از روغن گریس استفاده می شود. گریس روغنی است جامد یا در برخی از موارد نیمه جامد. بهتر است برای گریس کاری از گریس پمپ استفاده شود.

سرویس سیستم روغن کاری

در صورتی که شاهد کم شدن سطح روغن بودید و یا روغن سوزی موتور کاهش یافت دلیل آن می تواند خرابی رینگ روغن پیستون ها باشد یا گایت سوپاچ ها درون سیلندرها دچار مشکل شده اند. در این صورت است که ماشین آلات سنگین شما نیاز به روغن کاری دارند.

 

مقاله پیشنهادی برای مطالعه بیشتر در این زمینه: تعمیرات پیشگیری یا pm چیست؟

 

تنظیم تسمه یا زنجیر

در صورتی که در ماشین آلات سنگین شما نیز همانند تراکتورها از انواع مکانیزم تسمه برای انتقال حرکت دورانی و نیرو استفاده شده باشد. ماشین شما نیز احتیاج به تعمیر طبق برنامه دارد. کشیدگی تسمه در این مکانیزم یکی از مهم ترین علت ها برای خرابی است و نیاز دارد تا حتما تنظیم شود تا از فرسودگی زود هنگام آن جلوگیری شود.

کشیدگی کم تسمه باعث زیاد شدن لعزش و در نهایت پاره شدن تسمه می شود. کشیدگی بیش از حد آن نیز منجر به داغ شدن تسمه و اجزای دیگر مانند یاتاقان ها و چرخ تسمه ها و محورها خواهد شد.

آیا تعمیرکار ماشین آلات سنگین می تواند تعمیر خودرو شخصی را بر عهده بگیرند؟

 

تعمیرکار ماشین آلات سنگین و تعمیر خودرو شخصی
تعمیرکار ماشین آلات سنگین و تعمیر خودرو شخصی

 

با توجه به نزدیک بودن بسیار زیاد این دو شغل به یکدیگر، گاها ممکن است که یک تعمیرکار ماشین آلات سنگین از پس تعمیر خودرو شخصی نیز برآید. اما توجه داشته باشید که تعمیرکار ماشین آلات سنگین با ساختار ماشین آلات سنگین آشنایی بیشتری دارد. این ساختار تفاوت‌هاس مهمی با ساختار ماشین های شخصی دارد.

بهترین کار برای تعمیر خودرو شخصی، مراجعه به تعمیرکار تخصصی است که آشنایی و تجربه بیشتری به نسبت این ماشین ها داشته باشد.

 

شرکت سفلا دیزل آماده عقد قرارداد جهت هر گونه تعمیر ماشین آلات راهسازی، انواع ژنراتورها و … با شرکت ها و ارگانهای مختلف در هر نقطه از کشور در اسرع وقت با کادری مجرب و متخصص می باشد. با ما در تماس باشید.

 

سوالات متداول تعمیر خودرو شخصی

چه نیازی به بررسی هر روز بیل مکانیکی است؟

 • به یاد داشته باشید همیشه در ابتدای روز و قبل از شروع کار، بیل مکانیکی خود را چک کنید. می توانید برای بهتر چک کردن آن به ترتیب مواردی مانند  روغن هیدرولیک، روغن موتور، سطح خنک کننده گی، تصفیه ی هوا و … را مورد بررسی قرار دهید. با بررسی این موارد به دنبال نشتی ها یا آسیب های وارد شده به قطعات باشید. شما می توانید با این کار عمر مفید بیل مکانیکی خود را افزایش دهید.

چند نوع ماشین سنگین وجود دارد؟

 • ماشین آلات سنگین را میتوان به سه دسته؛ ماشین آلات حرکت زمین، ماشین آلات راه سازی و ماشین آلات بالابر تقسیم کرد.

چرا سفلا دیزل را برای تعمیر ماشین آلات راهسازی انتخاب کنیم؟

 • سفلا دیزل دارای بیش از 30 سال سابقه ی فعالیت در زمینه ی تعمیر ماشین آلات راهسازی و انواع ژنراتورها می باشد. تمامی تعمیرکاران مشغول به کار در این شرکت دارای تخصص های لازم هستند و به صورت دوره ای آموزش های مورد نیاز را دریافت می کنند. هزینه های دریافتی سفلا دیزل بسیار پایین تر از سایر شرکتهای فعال در این حوزه است زیرا هدف ما جلب رضایت مشتریان عزیز می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب

ویدئوها
09122768227 مشاوره تلفنی رایگان