پرداخت هزینه نگهداری و تعمیر ماشین آلات راهسازی یا خرید جدیدترین مدل؟

تعمیر ماشین آلات راهسازی
5/5 - (1 امتیاز)

یکی از بدنه های اصلی در اجرای پروژه های مختلف راهسازی، معدنی و سد سازی در کشور، ماشین های مختلف مانند راهسازی و معدنی هستند. نگهداری و تعمیر ماشین آلات راهسازی مهم ترین اصلی است که باید بسیار به آن توجه کرد. در ادامه به این موضوع می پردازیم.

با توجه به اهمیت بالای استفاده از این ماشین آلات، بحث نگهداری و سرویس آنها نیز بسیار مهم و اساسی است. جالب است که بدانید طبق آمار کلی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، چیزی حدود درصد هزینه هایی مورد استفاده در پروژه راهسازی، معدنی و عمرانی صرف هزینه ماشین آلات می شود.

با توجه به این موارد نیاز است تا توجه بیشتری به تعمیر ماشین آلات و نگهداری آنها داشته باشید.

نگهداری و تعمیر ماشین آلات بر مبنای علم روز

 

نگهداری و تعمیر ماشین آلات بر مبنای علم روز
نگهداری و تعمیر ماشین آلات بر مبنای علم روز

 

در زمینه تعمیرات و نگهداری از ماشین آلات سنگین دو شاخص اصلی برای سنجش کیفیت مورد استفاده قرار می گیرد که عبارتند از:

 •  دسترس پذیری مکانیکی
 •  قابلیت اطمینان

برای نمونه می توانیم بگوییم که بیشترین بهره وری یک تجهیز معدنی به سه عامل اصلی بستگی دارد: طراحی اولیه تجهیزات، موقعیت و شرایط کاربرد تجهیز و در نهایت نگهداری و تعمیر ماشین آلات.

همه‌ی این موارد را می توانیم تا حد بسیار زیادی کنترل کنیم اما میزان کنترل پذیری برخی از عوامل بیشتر از سایرین است. به یاد داشته باشید به واسطه شرایط بسیار سخت و میزان وابستگی سود اقتصادی به عملکرد ماشین آلات، در صنایع معدنی بیشتری تاثیر ا از این اصول می برند.

ابزارهای بسیار متنوعی در بخش های مختلف به کمک سیستم نگهداری و تعمیر ماشین آلات سنگین در صنایع مختلف راهسازی و عمرانی و معدنی می آیند. برخی از عملکردها در زمینه نگهداری و تعمیرات ماشین آلات سنگین تعریف می شوند که عبارتند از:

 • نگهداری پیشگیرانه
 • پایش وضعیت
 • مدیریت صف عملیات نگهداری و تعمیر
 • تحلیل نتایج مدیریت
 • مدیریت حل مسئله
 • مدیریت اجزا کاری تجهیز
 • ثبت سوابق تعمیرات و نگهداری ماشین آلات

یک سیستم مدیریت تعمیرات و نگهداری ماشین آلات در راه افزایش شاخص های دسترس پذیر تمامی موارد بالا را بهبود می بخشند.
مدیریت و نگهداری ماشین آلات باید قبل از شروع کار ماشین در یک پروژه مورد بررسی قرار گیرد و عملیاتی شود.

در واقع این موضوع قبل از انتخاب نوع ماشین، سایز ماشین و برند ماشین و… نیاز است مورد بررسی قرار گیرد.

این موارد قبل از انتخاب هر گونه ماشین آلات سنگین، منجر می شود تا مدیران هزینه کردن برای ماشین آلاتی که نو هستند و یا حتی هنوز برای خرید آنها اقدامی نکرده اند را هزینه بیهوده بدانند و آنها را توجیه ناپذیر در نظر بگیرند.

 

علت اهمیت تعمیر و نگهداری ماشین آلات راهسازی چیست؟

با توجه به ایتکه فرسایش ماشین آلات صنعتی در کارخانه ها اجتناب ناپذیر است، یکی از مهم ترین مسائل قابل توجه تعمیر و نگهداری ماشین آلات راهسازی است.

 

ویژگی های کاربردی لودرها
اهمیت تعمیر و نگهداری ماشین آلات

 

 

 

برخی از مهم ترین قطعات در ماشین آلات صنعتی که نیاز به تعمیر یا تعویض دارد به شرح زیر است:

 1.  محورها
 2.  چرخ دنده ها
 3.  بلبرینگ ها
 4.  تسمه ها
 5.  روغن و گریس که به مرور زمان خاصیت اصلی خود را از دست می دهد و نیاز به تعویض دارد.

جالب است بدانید که پروسه تعمیر ماشین آلات راهسازی، بعد از خراب شدن روشی منطقی نیست و منجر به ایجاد وقفه در انجام پروژه شما می شود. در برخی از موارد مانند مورد بالا، بهتر است تا هنگام خرابی، جدید ترین مدل این ماشین آلات صنعتی را خریداری کنید. به یاد داشته باشید که گاهی ضررهایی که از توقف عملیات تولیدی ناشی می شود، به مراتب بسیار بیشتر از تعمیر ماشین آلات صنعتی یا راهسازی است.

به عنوان مثال می توانیم به عملیات آسفالت کاری اشاره کنیم. فرض کنید یکی از دستگاه ها هنگام اسفالت کاری از کار بیافتند یا دچار مشکل شود، هزینه هایی که ناشی از این نقص بروز می کند و نیاز به تعمیر دارد به مراتب بسیار بیشتر از خرید دستگاه جدید در پروژه است. این نکته اهمیت توجه به سرویس کردن و نگهداری ماشین آلات راهسازی را بیشتر نمایان می شود.

به یاد داشته باشید ایجاد یک سیستم که بتواند از شکستگی و خرابی ماشین آلات جلوگیری کند می تواند از طرفی راندمان تولیدی دستکاه را ارتقا دهد و از یک طرف دیگر زیان های ناشی از وقفه ایجاد شده در کار را به حداقل کاهش دهد. برای داشتن سیستم تعمیرات بهتر، می توانید با بررسی و چک کردن وضعیت اولیه ماشین آلات، نحوه انجام عملیات تعمیرات را طبق کارخانه سازنده می توانید داشته باشید تا در صورت بروز مشکل، تعمیر را به راحتی انجام دهید.

کلام آخر

مجموعه ما در راستای هرگونه عملیات تعمیر و نگهداری ماشین آلات راهسازی، ماشین آلات سنگین و … آماده عقد قرارداد با شماست. جهت عیب یابی و تعمیر هرگونه ماشین آلات شما در اسرع وقت و همراه با کادری مجرب و آزموده و متخصص آماده کمک و تعمیر ماشین آلات سنگین است.

 

شرکت سفلا دیزل آماده عقد قرارداد جهت هر گونه تعمیر ماشین آلات راهسازی، انواع ژنراتورها و … با شرکت ها و ارگانهای مختلف در هر نقطه از کشور در اسرع وقت با کادری مجرب و متخصص می باشد. با ما در تماس باشید.

 

مقالات پیشنهادی برای مطالعه بیشتر:

 

سوالات متداول تعمیر ماشین آلات

چند نوع ماشین سنگین وجود دارد؟

 • ماشین آلات سنگین را میتوان به سه دسته؛ ماشین آلات حرکت زمین، ماشین آلات راه سازی و ماشین آلات بالابر تقسیم کرد.

چه نیازی به بازدید دوره ای ماشین آلات هست؟

 • ماشین ها متناسب با شرایط کار، پیچیدگی مکانیزم و اهمیت در دوره های زمانی مختلف با سطوح بازدید مختلف بررسی می شوند. به طور مثال در بازدید های روزانه که قبل و بعد از انجام کار روزانه انجام می گردد، قسمت ها و مکانیزم های ظاهری دستگاه مطابق دفترچه راهنما بررسی می گردند و مشکلات جزئی به سرعت برطرف می شوند. در صورتی که بازدید های روزانه قبل از کار انجام نشود، امکان دارد ماشین در پروژه ها به صورت جدی تری خراب شده و از کار بیفتد که ضمن افزایش هزینه های تعمیر، زمان کار نیز از دست برود.

چرا سفلا دیزل؟

 • سفلا دیزل دارای بیش از 30 سال سابقه ی فعالیت در زمینه ی تعمیر ماشین آلات راهسازی و انواع ژنراتورها می باشد. تمامی تعمیرکاران مشغول به کار در این شرکت دارای تخصص های لازم هستند و به صورت دوره ای آموزش های مورد نیاز را دریافت می کنند. هزینه های دریافتی سفلا دیزل بسیار پایین تر از سایر شرکتهای فعال در این حوزه است زیرا هدف ما جلب رضایت مشتریان عزیز می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب

ویدئوها
09122768227 مشاوره تلفنی رایگان