تعمیرکار بولدوزر کوماتسو+ معرفی ۲ تولید کننده بلدوزر

تعمیرکار بولدوزر کوماتسو
4.4/5 - (13 امتیاز)

بولدوزر (به انگلیسی: Bulldozer) یا هموارساز یکی از ماشین‌آلات راه‌ سازی و عمرانی می‌باشد که نحوه ی حرکت آن به صورت خزیدن به‌وسیله ی چرخ‌های زنجیری می‌باشد. این ماشین دارای تیغهی فولادی در جلو می‌باشد که توانایی جابجایی حجم‌های گسترده‌ای از خاک، شن و ماسه و نخاله و … را در حین کار دارد.واژه ی بولدوزر بعضی مواقع برای نامیدن هرگونه ماشین‌آلات سنگین مهندسی نیز استفاده می‌شود.یکی از انواع بولدزر ها بولدوزر کوماتسو میباشد که در ادامه به معرفی ان میپردازیم.

تاریخچه

اولین بولدوزرها از روی تراکتورهای مزرعه الگوبرداری شدند که برای شخم‌زدن استفاده می‌شدند. قابلیت تغییر در این ماشین‌آلات در زمین‌های نرم برای بارگیری و ساخت جاده منجر به تبدیل آن‌ها به تانک در جنگ جهانی اول شد.

در سال ۱۹۲۳ میلادی، یک کشاورز جوان به نام جیمز کامینگز و یک نقشه‌کش به نام جی اِرل مکلود اولین طرح را برای بولدوزر ساختند. یک نسخه از آن طرح در پارک مورووی، کانزاس جاییکه آن دو اولین بولدوزر را ساختند در معرض نمایش عموم می‌باشد.

در دهه ی ۱۹۲۰ میلادی، استفاده از ماشین‌های چرخ زنجیری به ویژه کاترپیلار برای حفر کانال، بالابردن زمین به منظور ساخت سد و سایر کارهای مرتبط با زمین معمول شد. این ماشین‌ها به قطعه‌ای فولادی در جلو که بعدها تیغه نامیده‌شد مجهز شدند. تیغه‌ها به منظور استفاده‌های گوناگون در انواع مختلفی طراحی و ارائه شدند. در مدل‌های اولیه کاربر ماشین در بالای ماشین و بدون کابین می‌نشست.

در طول سالها، بولدوزرها برای پاسخگویی به عملیات زمینی بسیار بزرگ و حجیم بزرگ‌تر و قدرتمندتر شدند. کارخانه‌هایی نظیر کاترپیلار، کوماتسو، فیات آلیس، جان دییر، کِیس، لیبر، تِرکس و جی‌سی‌بی شروع به ساختن ماشین‌آلات سنگین عمرانی و ساختمانی نظیر بولدوزر، بیل هیدرولیکی، لودر و … کردند.

پیشرفت در ساخت بولدوزر ها

بولدوزرهابسیار پیچیده‌ شدند. مهم‌ترین پیشرفت، قوی‌تر شدن موتورها، قابلیت اطمینان بیشتر حرکتی، زیربندی بهتر، نصب کابین، سیستم هیدرولیک ، بازوها و قابلیت جابجایی و هدایت بیشتر آن‌ها می‌باشد. به‌عنوان یک انتخاب می‌توان بولدوزر را به ریپر عقب به منظور خردکردن سنگ و نرم کردن مسیر مجهز نمود. جدیدترین فناوری نصب شده بر روی بولدوزرها در سالهای اخیر سیستم جی‌پی‌اس (GPS) می‌باشد.

 

تعمیرکار بولدوزر کوماتسو وآشنایی با 2شرکت تولید کننده بولدزر
تعمیرکار بولدوزر کوماتسو وآشنایی با 2شرکت تولید کننده بولدزر

کاترپیلار

بزرگترین تولیدکننده ی شناخته‌شده ی بولدوزر در دنیا “کاترپیلار “می‌باشد که تمام محبوبیتش را با ساخت ماشین‌آلات مقاوم ومطمئن کسب کرده‌است. این ماشین‌آلات از تغییر دادن تراکتورها به وجود آمدند و تبدیل به ماشین ‌آلات عظیم راهسازی شدند و در ادامه در مصارف نظامی نیز بکار گرفته شدند. شناخته ‌شده ‌ترین مدل ماشین ‌آلات کاترپیلار مدل D9 می‌باشد که در پاکسازی مین و تخریب مواضع دشمن بکار گرفته شده‌است.

 

بیشتر مواقع، بولدوزرها بزرگ و دارای موتورهای قدرتمند می‌باشند. چرخ زنجیری به آن‌ها قابلیت مانوور بسیار عالی در زمین‌های نامسطح و ناهموار می‌دهد. زنجیرهای پهن، وزن ماشین را در فضای گسترده‌ای پخش می‌کند و مانع فرورفتن و گیرکردن ماشین در زمین‌های شنی و گِلی می‌شود.

قطعات ابتدایی بولدوزر شامل تیغه و ریپر می‌باشد.

کاربردها

بولدوزرها در سایتهای کاری بزرگ و کوچک، معادن، کارگاه‌های راه‌سازی، استحکامات نظامی، کارخانجات سنگین صنعتی و پروژه‌های وسیع دولتی استفاده می‌شوند.

 

 • نگهداری راه‌های موقت خاکی
 • برداشتن لایه سطحی خاک و پاکسازی آن از بوته‌ها
 • ایجاد راه‌های موقتی در کوهستان و زمین‌های سنگلاخی
 • هل دادن اسکریپر و بهبود عملکرد آنها

مزایای بلدوزر

بلدوزر معمولاً برای عملیات‌های خاکی در فواصل کوتاه قرار گرفته که به این فاصله، فاصله عملیاتی گفته می‌شود مورد استفاده قرار میگیرد. لازم است بدانید انتخاب صحیح تیغه، نوع ماشین و استفاده از بولدوزهای پهلو به پهلو باعث بهبود عملکرد آن می‌شود.

دسته بندی انواع بلدوزر

بلدوزر را می توان از جهات گوناگون تقسیم بندی کرد.

الف:انواع بلدوزر بر حسب نوع عملیات اجرایی و مشخصات فنی عبارت است از:

 • بلدوزرهای کوچک
 • بلدوزرهای متوسط
 • بلدوزرهای بزرگ
 • بولدوزرهای جمع آوری مواد زائد

ب:انواع بلدوزر بر حسب نوع تراکتور به شرح زیر است:

 • بلدوز چرخ لاستیکی
 • بلدوزر چرخ زنجیری

مزایای بلدوزر چرخ لاستیکی عبارت است از:

 • سرعت بالا
 • مناسب جهت فواصل طولانی و زیاد
 • در سطوح سرازیری یا تراز، از بیشترین کارایی ممکن برخوردار هستند.

مزایای بلدوزر چرخ زنجیری عبارت اند از:

 • قابلیت حمل تیغه های بزرگ
 • قابلیت اجرای عملیات در هر شرایط آب و هوایی
 • مناسب حرکت بر روی انواع سطوح به خصوص انواع سطوح خاکی

قسمت های مختلف بلدوزر

مهمترین قسمت های تشکیل دهنده بلدوزر عبارت اند از:

 1. تراکتور
 2. تیغه
 3. سیستم هدایت کننده تیغه
 4. ریپر

تیغه ها در بلدوزر

لازم به ذکر است که تیغه های بلدوزر در عملیات های عمرانی متناسب با نوع فعالیت انتخاب می شوند.

انواع سیستم هدایت کننده تیغه

 1. سیستم هدایت کابلی
 2. سیستم هدایت هیدرولیکی

لازم به ذکر است که سیستم های هدایت هیدرولیکی در نسل های جدیدتر بلدوزر مورد استفاده قرار می گیرد.

هرکدام از دو نوع سیستم هدایت کننده تیغه دارای معایب و مزایایی مخصوص به خود می باشند.

مزایای سیستم هدایت هیدرولیکی عبارت است از:

 1. قابلیت نگهداری دقیق تیغه در حالت معین نسبت به زمین.
 2. قابلیت ایجاد فشاررو به پایین زیاد و روی تیغه بولدوزر علاوه بر وزن خود تیغه برای فرو بردن تیغه در زمین.

مزایای سیستم هدایت کابلی عبارت اند از:

 1. تعمیرات سیستم کنترل آن راحت تر می باشد.
 2. نصب سیستم کابلی نسبت به سیستم هیدرولیکی ساده تر می باشد.

 

ریپر

ساختار بلدوزر به گونه ای می باشد که برای آماده کردن زمین برای کار بلدوزر ابتدا خاک زمین را با ریپر سست نموده و سپس از بلدوزر استفاده می کنند.

این کار شرایط کار را برای تیغه ها محیا می کند و راندمان کاری آنها افزایش می یابد.در واقع ریپر مانند شخم عمل میکند و ریشه بوته ها و گیاهان را از خاک در آورده تا عملیات خاکی آسان تر صورت بپذیرد.

موارد استفاده از ریپر

 • برای پاک کردن زمین و کندن ریشه ههای درختان
 • برای شکستن رویه های بتنی و دال های بتنی
 • برای کندن سطح آسفالت های کهنه
 • آماده کردن منطقه برای کار اسکریپر و گریدر

شرکت کوماتسو

کوماتسو (به ژاپنی: コマツ) شرکت صنایع سنگین ژاپنی است.
شرکت ماشین آلات راهسازی کوماتسو با تکیه بر دانش فنی خود توانسته است در تولید ماشین آلات راهسازی و انواع بیل مکانیکی ، لودر ، بلدوزر و … پیشرو باشد. در حال حاضر محصولات شرکت ژاپنی کوماتسو در حوزه راهسازی در ایران بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

 

تاریخچه شرکت کوماتسو

مدیریت مرکزی شركت كوماتسو در سال ۱۸۹۴ با شروع فعاليت شركت معدني Takeuchi آغاز شد و شكل گيري اساسي و گسترش آن در سال ۱۹۱۷ در حین جنگ جهاني اول اتفاق افتاد و در همان زمان واحد توليدات آهني و تجهيزات معدني و ابزارآلات توسعه يافت. در سال ۱۹۲۱ کوماتسو از شرکت معدنی Takeuchi جدا شد و نام كوماتسو به صورت رسمي برای اين شركت انتخاب شد. در همان سال حوزه فعاليت توليدات ریخته‌گری از تجهيزات و ماشين آلات راهسازی معدني كاملاً جدا شد.

 

محصولات شرکت کوماتسو Komatsu

کمپانی كوماتسو يكي از بزرگترين توليدكنندگان تجهيزات معدني و راهسازي در جهان مي باشد كه بالغ بر از۷۰% درآمد آن حاصل از فروش تجهيزات معدني و راهسازي شامل بلدوزر، دامپتراك، بيل مكانيكي، سنگ شكن، گريدر ، جرثقيل، دستگاه هاي حفرتونل و لودر چرخ لاستيكي و زنجيري است، كوماتسو همچنين بخش وسیعی را به توليد تجهيزات الكترونيكي اختصاص داده است.

در اين تجارت كه ۷% درآمد كل كوماتسو را شامل مي شود مي توان به:توليد حيطه وسيعي از محصولات ديگر از قبيل پرسهاي فرج، ماشينهاي توليد ورق ، ماشين ابزارها، ليفتراک ها، و دستگاه هاي مرتبط با نظاميان و تجهيزات دفاعي و واحدهاي بازيافت و سازه هاي دفتري پيش ساخته و حتي تجهيزات نيروگاهی خارجی اشاره كرد.

 

شرکت سفلا دیزل آماده عقد قرارداد جهت هر گونه تعمیر ماشین آلات راهسازی و …با شرکت ها و ارگانهای مختلف در هر نقطه از کشور در اسرع وقت با کادری مجرب و متخصص می باشد.

با ما در تماس باشید.

 

2 پاسخ

 1. سلام
  من از خدمات شرکت سفلا دیزل استفاده کردم و بسیار راضی هستم
  خواستم ازتون تشکر کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب

ویدئوها
09122768227 مشاوره تلفنی رایگان