راهنمای نصب ژنراتور

راهنمای نصب انواع ژنراتور
5/5 - (1 امتیاز)

ژنراتورها دستگاه‌های تولیدکننده الکتریسیته هستند که در صنایع مختلف به کار می‌روند. ژنراتورها انواع مختلفی دارند که در مقالات قبل به معرفی آن‌ها پرداخته‌ایم، حالا قصد داریم در این مقاله بعد از توضیح مختصری به چگونگی نصب ژنراتورها بپردازیم تا به هنگام نصب اختلالی ایجاد نگردد و ژنراتور با بیشترین توان خود کار کند. همراه ما باشید.

ژنراتور چیست؟

ژنراتور دستگاهی است که نیروی محرکه ورودی را به نیروی الکتریکی تبدیل می‌کند. این وسیله زمانی که برق شهری یا صنعتی قطع شده و فعالیت‌های صنعتی و عملیات‌های کاری مختل شده یاریمان می‌کند. در واقع هنگامی که برق به شبکه وصل نیست، برق را به ماشین‌ها و ابزارهای الکتریکی می‌رساند.

ژنراتور چگونه عمل می‌کند؟

ژنراتور‌ها بر اساس اصل و قوانین الکترومغناطیسه عمل می‌کنند و در نتیجه‌ی آن انرژی مکانیکی ورودی به انرژی الکتریکی خروجی تبدیل می‌شود. در حقیقت نحوه عملکرد این وسیله همچون پمپ می‌باشد که به خودی خود آب ندارد و تولید هم نمی‌کند بلکه آب را به جریان در می‌آورد.

 

ژنراتور چگونه عمل می‌کند؟
ژنراتور چگونه عمل می‌کند؟

 

معرفی انواع ژنراتور

ژنراتور‌ها به دو نوع اصلی تقسیم بندی می‌شوند:

 • AC که مخفف Alternating current به معنی جریان متناوب
 • DC که مخفف Direct current به معنی جریان مستقیم

 

راهنمای نصب ژنراتور و نکات ایمنی آن

برای نصب و راه‌اندازی ژنراتور باید اجزای اصلی ساختمان آن را شناخت و با توجه به شرایط و نیاز ژنراتور آن را نصب و با توجه به نکات ایمنی ژنراتور از آن استفاده کنیم.

 • ژنراتور واحدهای بسته بندی شده‌ای هستند که برق را از طریق یک موتور تامین می‌کنند. موتور و اجزای مختلف یک منبع سوخت را به برق قابل استفاده برای تعداد زیادی از کاربردها تبدیل می‌کند.
 • موتور، نیروی کار ژنراتور است. موتورهای ژنراتور معمولاً با گازوئیل یا گاز طبیعی کار می‌کنند. سوخت موتور را می‌چرخاند و با چرخش موتور، اجزای مختلف از جمله دینام و سیستم باتری، این انرژی مکانیکی را به برق قابل استفاده برای تجهیزات شما تبدیل می‌کنند. اندازه موتور معمولاً تعیین می‌کند که ژنراتور چقدر برق تولید می‌کند.
 • دینام ژنراتور همان چیزی است که انرژی مکانیکی را به الکتریسیته تبدیل می‌کند. دینام از طریق یک تسمه به میل لنگ موتور متصل می‌شود. همانطور که موتور می‌چرخد، تسمه را حرکت می‌دهد.
 • سیستم سوخت یکی از اجزای حیاتی ژنراتور است. بدون سوخت، موتور کار نخواهد کرد، یعنی سوخت باید در ژنراتور قرار داده شود و سوخت کافی در داخل ژنراتور و در محل وجود داشته باشد تا ژنراتور کار کند. توصیه می‌شود قبل از نصب ژنراتور سیستم سوخت و جریان سوخت را بررسی کنید تا مطمئن شوید که هر قسمت مطابق انتظار کار می‌کند و هیچ گونه پیچ خوردگی یا گرفتگی در خطوط سوخت وجود ندارد که مانع از رسیدن گاز طبیعی یا گازوئیل به موتور شود. سوخت‌های محبوب ژنراتورها عبارتند از دیزل، گاز طبیعی و پروپان.

 

اولین گام در نصب ژنراتور
اولین گام در نصب ژنراتور

 

اولین گام در نصب ژنراتور آماده سازی محیط مناسب می‌باشد. نحوه نصب و توجه به نکات ایمنی ژنراتور تاثیر مستقیمی بر میزان راندمان عملکردی آن دارد.

در ادامه به چند نکته مهم در نصب ژنراتور اشاره خواهیم کرد.

 1. ژنراتور را حداقل 5 فوت از تمام پنجره‌ها و درها فاصله دهید.
 2. ژنراتور را روی یک جایگاه بتنی از پیش ساخته شده قرار دهید که توسط یک بستر شن فشرده حمایت می‌شود.
 3. ژنراتور را با چهار پیچ فولادی ضد زنگ روی جایگاه محکم کنید.
 4. از یک لوله کش بخواهید که یک خط گاز طبیعی را به ژنراتور متصل کند.
 5. از یک برقکار بخواهید یک کابل ولتاژ خط را به ژنراتور بکشد.
 6. ژنراتور با روشن شدن هر دو هفته یکبار و کارکردن حدود 20 دقیقه به طور خودکار خود را آزمایش می‌کند.
 7. هر بار که ژنراتور روشن می‌شود، یک سیگنال تشخیصی از طریق اینترنت برای صاحب خانه و برقکار ارسال می‌شود.
 8. یک سوئیچ انتقال در کنار کنتور برق نصب شده است. هنگامی که برق قطع می‌شود و ژنراتور روشن می‌شود، برق را ارسال می‌کند.

 

نکات مهم در نصب ژنراتور

 • همیشه باید دفترچه‌‌ی راهنمای ژنراتور و اسنادی که به همراه دستگاه از فروشنده گرفته می‌شود را به دقت مطالعه کنید.
 • محل نصب موتور برق در کنار موارد اشتعال زا نباشد.
 • حتما اتصالات سیستم سوخت را بررسی کنید تا نشتی نداشته باشد.
 • مخزن سوخت را به اندازه پرکنید.
 • از کابل ها و سیم های استاندارد با ایمنی بالا استفاده کنید.

 

شرکت سفلا دیزل آماده عقد قرارداد جهت هر گونه تعمیر ماشین آلات راهسازی، انواع ژنراتورها و … با شرکت ها و ارگانهای مختلف در هر نقطه از کشور در اسرع وقت با کادری مجرب و متخصص می باشد. با ما در تماس باشید.

 

مقالات پیشنهادی برای مطالعه بیشتر:

 

سوالات متداول نصب ژنراتور

بهترین شرایط آب و هوایی برای راه اندازی و نصب ژنراتور چه شرایطی است ؟

 • هوای باز با جریان هوای آزاد، بهترین شرایط برای نصب و راه‌اندازی ژنراتور می‌باشد تا سیستم داغ نکند و از توان موتور کاسته نشود.

آیا می‌توانم ژنراتور را خودم نصب کنم؟

 • به عنوان یک گزینه، تولید کنندگان سیستم‌های از پیش بسته بندی شده و سیم کشی شده را با راهنمای نصب کامل ارائه می‌دهند بنابراین شما قادر به نصب هستید.

یک ژنراتور برای یک خانه چگونه کار می‌کند؟

 • این موتور از یک موتور احتراق گاز استفاده می‌کند یعنی که شما از گاز طبیعی به عنوان منبع سوخت به آن تغذیه می‌کنید. موتور روشن می‌شود و به برق تبدیل می‌شود که مستقیماً وارد خانه شما می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب

ویدئوها
09122768227 مشاوره تلفنی رایگان