تعمیرات گریدر

تعمیرات گریدر
4.7/5 - (6 امتیاز)

گریدر یا شیب ساز، جزو ماشین آلات سنگین مهندسی است که برای تسطیح جاده  مورد استفاده قرار میگیرد. در این مقاله تصمیم داریم در مورد تعمیرات گریدر و راه های نگهداری از آن اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. اما برای اینکار نیاز است تا کمی با گریدرها و ساختمان فیزیکی آنها آشنا شویم.

ساختمان گریدرها

گریدر برای تسطیح سطوح از یک تیغه بزرگ استفاده می کند. اکثر این مدل ها دارای 3 اکسل با یک موتور و کابین هستند که در بالای اکسل عقب در انتهای ماشین قرار دارند.

گریدر از قطعاتی مانند تیغه، چرخ، کلاج و ترمز، شاسی و بدنه، محفظه نگهداری و کنترل سوخت و شاسی و بدنه تشکیل شده است.

تنها دلیل تنوع در گریدر ها ابعاد، اندازه، نوع موتور، مفصلی بودن، قابلیت کمر شکنی و اندازه تیغه آن ها می باشد.

کاربرد گریدر

از کاربرد های این ماشین می توان به عملیات تنظیم شیب، خاک برداری، رساندن خاک به سطوح مختلف و تسطیح خاک ریز ها اشاره کرد. این ماشین سنگین و پر کاربرد موجب سهولت انجام بسیاری از عملیات ها شده است.

مهم ترین کاری که یک گریدر می تواند انجام دهد، پخش کردن مواد و مصالح خاکی در سطح زمین است. مقدار جا به جایی مواد توسط گریدر به توانایی و ظرفیت آن وابسته است. بنابراین ظرفیت گریدر تابع عواملی مثل قدرت موتور کشش، اندازه و ارتفاع ماشین می باشد. یک گریدر توانایی جابه جایی کمتری نسبت به یک بولدوزر دارد.

به وسیله تغییر زاویه تیغه، گریدر قادر به حمل مواد و انتقال آن به کنار جاده می باشد. در این صورت مواد خاکی در انتهای گریدر انباشته خواهد شد. همچنین یک توده خاکی طولی در امتداد مسیر حرکت این ماشین سنگین قرار گرفته می شود. عدم وجود چنین اتفاقی سبب می شود تا از قدرت کشش ماشین کاسته شود و زاویه حمله به تیغه گریدر هم تغییر یابد.

شرکت های تولید کننده گریدر

چانگلین, کاترپیلار, کوماتسو و هپکو از جمله شرکت های تولید کننده ی گریدر هستند.

 

تعمیرات گریدر
تعمیرات گریدر

نکاتی برای رانندگان گریدر

 •  باید از نحوه عملکرد این ماشین و محدودیت های آن اطلاع کامل داشته باشند.
 •  قبل از روشن نمودن گریدر از عدم وجود اشیاء مزاحم در اطراف ماشین مطمئن شوید.
 •  برای داخل شدن به اتاق راننده از ابزار مناسب یعنی از نردبان مخصوص استفاده نمایند.
 •  تا زمانی که هوا روشن است از این ماشین سنگین استفاده کنید.استفاده از همه ی ماشین آلات سنگین در تاریکی خطراتی را به همراه خواهد داشت.
 •  مطلع ساختن گروه عملیاتی هنگام آغاز به کار گیری این ماشین الزامیست.
 •  امر مهم در این باره این است که راننده پس از اتمام کار تیغه های گریدر را به وضعیت عادی خود باز گرداند. سپس این شیب ساز پر کاربرد را در مکانی مطمئن و سطحی مسطح متوقف نماید.

یک گریدر از نظر وزن به چهار نوع تقسیم بندی میشود. هر کدام از این ماشین ها برای انجام کار خاصی در عملیات های عمرانی به کار می روند.

به طور مثال :

 •  گریدر با وزن سبک 9 تن
 •  گریدر نیمه سنگین دارای وزن 9 الی 12 تن
 •  گریدر سنگین 12 الی 15 تنی
 •  و در آخر گریدرهای سنگین دارای وزن 15 الی 20 تن

گریدر سبک

گریدر سبک اکثرا برای عملیات راه سازی معمول به کار می رود. در چنین عملیاتی به تنظیم سطح و شیب می پردازند. اما گریدر های سنگین و فوق سنگین در عملیات هایی مثل راه سازی در سطح های بزرگ و حجیم به کار می روند.

تعمیرات گریدرها باید به طور تخصصی صورت بگیرد. این تعمیرات شامل بخش های مختلف این دستگاه از جمله موتور، توربین، زیر بندی، گیربکس، سیستم هیدرولیک، بوم و جک های کوزه گردان و غیره می باشد.

معمولا  تعمیرات  ماشین های سنگین مانند گریدر در شرکت سفلا دیزل در کارگاه تهران انجام می گردد اما در صورت درخواست مشتری امکان تعمیر در محل نیز در شرکت ما فراهم است.

تعمیرات گریدر زیر نظر متخصصین مجرب صورت می گیرد. ضمن اینکه تمامی تعمیرات با ضمانت صورت می گیرد. هدف از این کار آسودگی خاطر مشتریان است.

 

تعمیرات گریدر
تعمیرات گریدر

از جمله عیب هایی که یک گریدر می تواند با آن رو به رو شود:

 •  موتور آن روشن نشود.
 •  موتور به سختی روشن شود.
 • موتور حین انجام کار متوقف گردد.
 •  مصرف سوخت آن بسیار افزایش یابد.
 • خارج شدن دود سیاه از اگزوز
 •  خارج شدن دود آبی از اگزوز (احتراق روغن)

 

همین اختلالات در ماشین است که شما را به یادگیری برخی تعمیرات گریدر مشتاق می کند، تا در حد توان خودتان از پس انجام آن ها بر بیایید. اما نکته مهم این است که چنین ماشین هایی نیازمند یک تعمیر کار ماهر هستند.

اگر علاقه مند به یادگیری و تعمیر گریدرها باشید, اطلاعات بسیاری در سایت ما و یا در اینترنت وجود دارد که میتوانید با مطالعه ی آن کمی با تعمیرات این ماشین ها آشنا شوید. اما آنچه اهمیت دارد این است که برای تعمیرات اساسی نیاز به یک تعمیرکار حرفه ای و با تجربه است.

شرکت سفلا دیزل آماده عقد قرارداد جهت هر گونه تعمیر ماشین آلات راهسازی و …با شرکت ها و ارگانهای مختلف در هر نقطه از کشور در اسرع وقت با کادری مجرب و متخصص می باشد.

با ما در تماس باشید.

سوال های متداول تعمیرات گریدر

🙋‍♀️ اولین گریدر در چه سالی ساخته شد؟

 • گریدر های اولیه توسط مردم ساخته شدند. این گریدرها بر روی کمر حیوانات کاری سوار می شد. در ادامه عصر موتور با تولید موتور های کششی، تراکتور های بخار، کامیون ها و تراکتور ها همراه بود و سبب مجهز شدن گریدرها به موتور شد. اولین گریدر اتومبیل در سال 1920، توسط شرکت  Russell Grader ساخته شد که نسل اولیه ی گریدرهای امروزی است.

🙋‍♀️چند نوع گریدر وجود دارد؟

 • بر اساس نوع موتور، گریدرها به دو نوع گریدر موتور دار و بدون موتور تقسیم می‌شوند.البته امروزه گریدرهای موتوردار بیشترین استفاده را در امور مختلف دارند,اولین نمونه‌های گریدر در تاریخ، موتور نداشتند. به این ترتیب، عجیب نیست اگر امروز استفاده از این نوع، محدود شده باشد و فقط در برخی موارد خاص، مانند سطوحی که خاک آن سخت یا آبدار است کاربرد داشته باشد.

🙋‍♀️چگونه با سفلا دیزل در تماس باشیم؟

 • برای تماس با شرکت سفلا دیزل و دریافت مشاوره و یا خدمات مورد نیاز, میتوانید با شماره 09122768227 تماس بگیرید و یا به صفحه ی تماس مراجعه کنید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب

ویدئوها
09122768227 مشاوره تلفنی رایگان