تعمیرکار لیفتراک بنزینی وگاز سوز+آشنایی با 3نوع لیفتراک

تعمیرکار لیفتراک بنزینی وگاز سوز
امتیاز

لیفتراک,کامیون صنعتی دارای نیرو است که برای بلند کردن و جابجایی مواد در فواصل کوتاه مورد استفاده قرار می گیرد.نگهداری وتعمیر لیفتراک اهمیت بسیاری دارد, و این کاری است که تنها از یک تعمیرکار لیفتراک حرفه ایی ساخته است.با ما دراین مقاله همراه باشید.

 

تاریخچه

لیفتراک در اوایل قرن بیستم توسط شرکت های مختلفی از جمله کلارک که انتقال نیرو انجام می داد  ساخته شد. از زمان جنگ جهانی دوم ، استفاده و توسعه لیفتراک در سراسر جهان بسیار گسترش یافته است.

هم اکنون لیفتراک به تجهیزات ضروری در ساخت و انبار تبدیل شده است.  در سال 2013 ، 20 تولید کننده برتر در سراسر جهان با فروش 944405 دستگاه 30.4 میلیارد دلار فروش داشته اند.

اواسط قرن نوزدهم تا اوایل قرن 20 شاهد تحولاتی بود که منجر به لیفتراک های مدرن امروزی شد. پیشینیان لیفتراک مدرن, بالابرهایی با نیروی دستی بودند که برای بلند کردن بارها مورد استفاده قرار می گرفتند.

در سال 1906 ، راه آهن پنسیلوانیا کامیون های پلت فرم باتری را برای جابجایی چمدان در ایستگاه قطار خود در آلتونا ، پنسیلوانیا معرفی کرد.

جنگ جهانی اول شاهد توسعه انواع مختلفی از تجهیزات برای حمل و نقل مواد در انگلستان توسط Ransomes ، Sims & Jefferies از Ipswich بود. این امر تا حدی به دلیل کمبود نیروی کار ناشی از جنگ بود. در سال 1917 ، کلارک در ایالات متحده شروع به توسعه و استفاده از تراکتورهای برقی  در کارخانه های خود کرد.

معرفی نیروی هیدرولیک و توسعه اولین لیفتراک های قدرت الکتریکی ، همراه با استفاده از پالت های استاندارد در اواخر دهه 1930 ، به افزایش محبوبیت کامیون های لیفتراک کمک کرد.

جنگ جهانی دوم

شروع جنگ جهانی دوم ، مانند جنگ جهانی اول ، استفاده از لیفتراک را در خلال  جنگ بیشتر  کرد.

پس از جنگ ، روشهای کارآمدتری برای ذخیره محصولات در انبارها در حال اجرا بود. انبارها به لیفتراک های قابل مانور بیشتری احتیاج داشتند که بتوانند ارتفاعات بیشتری داشته باشند و مدل های جدید لیفتراک ساخته شد که این نیاز را برآورده می کرد.

به عنوان مثال ، در سال 1954 ، یک شرکت انگلیسی به نام لانسینگ باگنال ، که اکنون بخشی از گروه KION است ، اولین کامیون دسترسی الکتریکی به راهرو باریک را توسعه داد.

این توسعه باعث تغییر در طراحی انبارها شده که منجر به راهروهای باریک تر و انباشته شدن بار بیشتر می شود که قابلیت ذخیره سازی را افزایش می دهد.

در طی دهه های 1950 و 1960 ، به دلیل افزایش ارتفاع و ظرفیت های بالابری ، ایمنی اپراتور به یک نگرانی تبدیل شد. ویژگی های ایمنی مانند تکیه گاه های بار و قفس های اپراتور ، محافظ های سربار ، به لیفتراک های تولید شده در این دوران اضافه می شوند.

در اواخر دهه 1980 ، طراحی ارگونومیک برای بهبود راحتی اپراتور ، کاهش آسیب ها و افزایش بهره وری در طراحی جدید لیفتراک گنجانده شد.

در طی دهه 1990 ، انتشار گازهای خروجی حاصل از عملیات لیفتراک , منجر به اجرای استانداردهای انتشار برای تولیدکنندگان لیفتراک در کشورهای مختلف شد. معرفی لیفتراک های برق AC ، همراه با فناوری پیل سوختی ، همچنین اصلاحاتی در ادامه توسعه لیفتراک است.

تعمیرکار لیفتراک بنزینی وگاز سوز
تعمیرکار لیفتراک بنزینی وگاز سوز

محل استفاده از لیفتراک

لیفتراک ها را بیشتر در انبار های بزرگ و همچنین در مکان های ساختمانی استفاده می کنند. این وسیله در مقایسه با بالابر های قیچی مانند , می تواند به راحتی وسایل سنگین تری را بدون خطر واژگونی به هرجا منتقل کند. رانندگان لیفتراک باید به صورت کامل از نحوه کار لیفتراک و وزن باری که می خواهند حمل کنند آگاهی داشته باشند زیرا خساراتی که ممکن است وارد شود بسیار سنگین است.

 

معرفی قطعات لیفتراک

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که برای اولین بار، یکی از انواع لیفتراک های نو را خریداری کرده اید و هنوز به طور کامل با این دستگاه ها و اجزای تشکیل دهنده آن آشنایی ندارید، مطالعه این مطلب می تواند راهنمای مناسبی برای شما باشد.

 

لیفتراک ها دستگاه های پیچیده ای هستند و برای ساخت آن ها در کارخانه از مواد و قطعات زیادی استفاده می شود.

بسیاری از قطعات لیفتراک در قسمت های داخلی دستگاه تعبیه شده اند، نظیر قطعات موتور، سیستم های ترمز و اهرم ها، بخش هیدرولیک تایرها و … .

دکل، شاخک ها (چنگال)، دیواره محافظ بار، صفحه حمل کننده، چراغ ها، اتاقک راننده، بدنه لیفتراک، تایرها، صفحه نمایشگر وضعیت عملکرد لیفتراک، موتور، اهرم، ترمز و …، مهم ترین قطعات لیفتراک هستند.

بدیهی است سلامت این قطعات، تضمین کننده ایمنی حمل و نقل می باشد.

تعمیرکار لیفتراک بنزینی وگاز سوز+آشنایی با 3نوع لیفتراک
تعمیر شیربالابر لیفتراک دوو, بازسازی اسپول

برخی اصطلاحات تخصصی

 

 • ارتفاع بالابری (Lift Height): ارتفاع بالابری به ارتفاعی گفته می شود که چنگال های لیفتراک در بالاترین وضعیت خود قرار دارند؛
 • چنگال ها یا همان شاخک های لیفتراک، یکی دیگر از قطعات لیفتراک هستند که توسط دکل دستگاه حرکت می کنند.
 • ارتفاع بالابری آزاد (Free Lift): ارتفاع آزاد بالابری به ارتفاعی گفته می شود که شاخک ها به طور معمولی، بار را بالا می برند، بدون آنکه دکل به حداکثر اندازه خود رسیده باشد.ارتفاع آزاد بالابری در حقیقت وضعیتی است که ارتفاع دکل لیفتراک هنوز افزایش پیدا نکرده است.
 • حداقل ارتفاع (Lowered Height): ارتفاعی که دکل و شاخک ها در کمترین ارتفاع از سطح زمین هستند، حداقل ارتفاع نامیده می شود.
 • ارتفاع گسترده (Extended Height): ارتفاع گسترده به ارتفاعی گفته می شود که بالاتر از ارتفاع دکل در حالت حداکثر خود قرار دارد.

اهمیت تعمیرات و نگهداری قطعات لیفتراک

علاوه بر قطعات لیفتراک که در قسمت قبلی ذکر شدند، سایر قطعات این دستگاه های صنعتی نیز اهمیت زیادی دارند، به گونه ای که باید حتماً اصول و قواعد مربوط به نگهداری از آن ها رعایت شوند.

لیفتراک ها عموماً در تمام صنایع کاربرد دارند اما انتخاب یکی از مدل های آن، طبق شرایط کاری هر کسب و کار انجام می شود.

 

به مقاله ی تعمیر لیفتراک هم نگاهی بیندازید.

 

مواردی که شامل بازرسی و نگهداری اصولی از لیفتراک می باشند عبارتند از:

 

 1. بازرسی و کنترل قطعات لیفتراک قبل از آغاز به بارگیری
 2. بازرسی دوره موتور و قطعات داخلی آن
 3. تست دکل ها و شاخک ها در سهولت تحرک به سمت بالا و پایین
 4. بررسی لاستیک ها قبل از آغاز به کار
 5. بررسی ترمزها و اهرم ها
 6. کنترل سطح روغن موتور، آب رادیاتور و روغن ترمز دستگاه
 7. کنترل گارانتی و طول عمر قطعات لیفتراک در دوره های یک ساله
 8. تهیه یک چک لیست از عملکرد کلی لیفتراک

انواع لیفتراک بر حسب نوع موتور

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های لیفتراک، موتور لیفتراک است که تأمین‌کننده قدرت و گشتاور لازم برای کارکرد لیفتراک هست.

امروزه در لیفتراک‌ها از انواع مختلف سوخت برای به کار انداختن موتور آن استفاده می‌شود. دیزل، بنزین، گاز و بنزین و نیروی الکتریکی از مهم‌ترین آن‌های می‌باشند. سوخت این ماشین به محل مورد استفاده آن بستگی دارد که معمولاً برقی، فسیلی و یا گازی است.

لیفتراک دیزل

لیفتراک‌های دیزل جهت استفاده در محیط‌های باز ایده آل هستند زیرا بخار اگزوز و ذرات دیزل در فضای باز پراکنده‌شده و مسائل زیست‌محیطی و بهداشتی و ایمنی را که ممکن است در داخل ساختمان اتفاق بیفتد را در برنمی‌گیرد.

لیفتراک دوگانه‌سوز (گاز LPG و بنزین)

لیفتراک‌های LPG (گاز مایع) به دلیل قیمت‌گذاری رقابتی و مناسب بودن برای استفاده در محیط‌های باز و بسته و راحتی کارکرد، بسیار محبوب هستند.

موتور این لیفتراک‌ها مشتقی از همان موتور دوگانه‌سوز مورداستفاده در خودروها هستند که درنتیجه قطعات به‌راحتی در قیمت‌های مناسبی در دسترس هستند.

لیفتراک LPG از دیزلی‌ها بی‌صداتر هستند و بخار اگزوز آن‌ها نسبت به لیفتراک دیزلی آلایندگی بسیار کمتری دارد.

 

لیفتراک برقی (الکتریکی)

لیفتراک‌های برقی کاملاً دوستدار محیط‌زیست هستند. دود نمی‌کنند و هیچ آلایندگی مضری ندارند. کاملاً بی‌صدا هستند

و با توجه به وزن کمتر باتری که خود همان باطری به‌عنوان وزنه تعادل عمل می‌کند اندازه کوچک‌تری دارند و بسیار روان‌تر حرکت می‌کنند.

هزینه شارژ باتری در تعرفه‌های ارزان کمتر از هزینه سوخت گاز و یا دیزل است.

 

لیفتراک‌های الکتریکی به‌طورکلی ساده‌تر از لیفتراک‌های موتور دیزل و گازسوز کار می‌کنند چون فقط یک پدال گاز و یک پدال ترمز دارند و دنده‌ای فارغ از اتومات یا دستی بودن ندارند.

هزینه‌های نگهداری و تعمیر و نگهداری لیفتراک‌های الکتریکی به میزان قابل‌توجهی کمتر از لیفتراک‌های دیزل و گازسوز است.

امیدواریم این مطلب مفید بوده باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب

ویدئوها
09122768227 مشاوره تلفنی رایگان