تراکتور چرخ زنجیری و تعمیرات آن

تراکتور چرخ زنجیری
5/5 - (2 امتیاز)

تراکتور ها ازمهمترین و کاربردی ترین ماشین آلات راهسازی و ساختمان سازی می باشند که در همه پروژه های صنعتی و ساختمانی به کار گرفته می شوند. تراکتور چرخ زنجیری یکی از انواع تراکتورهای مورد استفاده است که در این مقاله قصد داریم به معرفی آن بپردازیم.

آشنایی با تراکتورها

تراکتور ها یکی از نخستین ماشین‌ های مولد نیرو می باشند که در کارهای کشاورزی و ساختمانی به کار می روند. روز به روز، ساختمان این خودرو تکمیل‌ تر و متناسب برای انجام هر کاری، تراکتور ویژه آن کار ساخته می شود. مدل های مختلف این ماشین آلان امروزه در همه جا به چشم می خورند که متناسب با توانا کاریشان با یک دیگر تفاوت دارند.

 

تراکتور چرخ زنجیری و تعمیرات آن
تراکتور چرخ زنجیری و تعمیرات آن

 

هدف اولیه  استفاده از تراکتورها، به منظور جلو راندن و یا کشیدن اجسام و بارها می باشد. اما برای استفاده ی متفاوت از تراکتور ها، می توان بر رویشان انواع بیل های مکانیکی را نصب نمود. انواع بیل های مکانیکی را می توان به :ریپر ها، تیغه های بولدوزر، دکل های لوله گذار جانبی، کج بیل ها، نهر کن ها و غیره تقسیم بندی کرد. که هر یک مناسب استفاده در شرایط خاصی هستند.

نیروی حاصل از تراکتور ها، توسط موتور های دیزل تولید می شوند در واقع تراکتورها از موتورهای دیزل که معمولا توربوشارژ هستند نیرو می گیرند. تراکتور ها دارای دو نوع تراکتور چرخ زنجیری و چرخ لاستیکی می باشند.

 

تراکتور چرخ زنجیری

یکی از پر استفاده ترین انواع تراکتور ها، تراکتور چرخ زنجیری است. تراکتور های چرخ زنجیری انواع مختلفی دارند که بر حسب اندازه و وزن تقسیم بندی می شوند.

برای پروژه هایی که در آن به قدرت تولیدی موتور توجه می شود، وزن تراکتور های چرخ زنجیری بسیار مهم است. وجود زنجیره ها در این مدل، باعث می شود تا تراکتور بتواند در زمین های با مقاومت فشاری کم ، با قدرت کششی مناسب به کار خود ادامه دهد.

یکی از مهم ترین نکاتی که در نگهداری از این نوع تراکتور ها باید به آن توجه داشت، تعمیر آن ها ست.

 

پیشنهاد می کنیم برای مطالعه ی بیشتر به مقاله ی زمان مناسب برای تعمیرات برنامه ای ماشین آلات سنگین نگاهی بیندازید.

 

تعمیرات تراکتور چرخ زنجیری

 

تعمیرات جزئی

تعمیرات جزئی شامل عملياتي از تعمير است كه بدون نياز به تجهيزات و مكان خاص به منظور راه اندازي و رفع عيب انجام مي گيرد. در اين
رده فقط قطعات و مجموعه هاي قابل تعويض كه توسط سازنده مجوز داده شده, تعويض مي شوند. اين رده از تعميرات بدون انتقال دستگاه و در محل كار انجام مي شود.

تعميرات جزئي، بخش وسيعي از نگهداري و از جمله وظايف اساسي و مهم اپراتور ماشين است. بدون شك موفقيت در اين بخش از تعميرات، باعث كاهش هزينه ها، جلوگيري از توسعه عيب و نقص و تعميرات كلي، افزایش طول عمر ماشين و افزايش راندمان توليد می شود.

کاربر ماشین، باید مهارت کافی برای بر طرف کردن خرابی های جزئی مانند پنچر شدن تراکتور را داشته باشد. تا از تلف شدن زمان کار جلو گیری کند. دارا بودن این مهارت ها در عملکرد و انتخاب یک راننده تراکتور ماهر، غیر قابل چشم پوشی است.

 

تعمیرات نیمه اساسی

تعمیرات نیمه اساسی شامل عملياتي از تعمير است كه به تخصص ويژه به همراه تجهيزات و تعميرگاه خاص نياز دارد. تعمیرکاران در این سبک از تعمیرات مجاز به پياده كردن تمامي تکنیک ها جهت تعمير و تعويض می باشند. ولی مجاز به تعمير يا تعويض قطعات اصلي نیستند.

 

تعمیرات اساسی

تعمیرات اساسی شامل تمامي عمليات اساسي براي تعمير يا تعويض قطعات معيوب يا فرسوده، به منظور رسيدن ماشين به حد استاندارد
تعریف شده براي كاركرد مناسب و مطلوب بدون هيچ محدوديت است. که توسط تعميرگاه مركزي یا مراكز مجاز تعميراتي صورت می گیرد.

 

تراکتور چرخ زنجیری و تعمیرات آن
تراکتور چرخ زنجیری و تعمیرات آن

 

آمادگی ماشین برای تعمیر

قبل از انجام عملیات تعمیر روی هر ماشینی، ابتدا باید آن را شست و شو کرد. با شست و شوی ماشین علاوه بر این که امکان دسترسی به نقاط مورد نظر راحت تر می شود، از نفوذ کثیفی ها و ذرات موجود روی قطعات به داخل قسمت های باز شده ماشین جلوگیری می شود.

ماشین شسته شده، آماده انجام هر گونه تعمیر است و می توان آن را جهت تعمیرات به تعمیرگاه مورد نظر منتقل کرد.

باز كردن پوشش هاي تراکتور چرخ زنجیری

به منظور جلوگيري از صدمه ديدن كاربر يا افرادي كه در كنار تراکتورها در حال كار هستند، همچنين حفظ زيبايي اين ماشين ها، حفاظ ها و پوشش هايي را بر روي آن ها نصب مي كنند. اين پوشش ها و حفاظ ها معمولاً از ورقه هاي فلزي، برزنتي، پلاستيكي و غيره هستند.

در تعمير هر ماشين، بايد ابتدا پوشش ها را باز کرد تا قطعات داخلي در دسترس قرار گيرند. برای باز کردن پوشش یک ماشین قبل از دست بردن به آچار، طرح آن و شيوه اتصال قطعات را بررسي کرده و خوب به خاطر بسپاريد. در صورت در دسترس نبودن دفترچه راهنماي تعمير، بهتر است قبل از باز کردن پوشش ماشین، نقشه يا كروكي آن را تهيه کنید تا هنگام سوار كردن دچار اشتباه نشويد.

در مواردي كه دو قطعه بايد در وضعيت معين و غير قابل تغييري نسبت به هم قرار گيرند، هنگام باز كردن موقعيت دو قطعه باید علامت گذاري شود.

پيچ هايي كه باز مي كنيد را از نظر اندازه، شكل دنده، داشتن واشر فنري، واشر تنظيم و غيره بررسي كنيد تا در موقع بستن قطعات به اشتباه نيفتيد.

پيچ ها و مهره هاي باز شده را در صورتي كه مشابه يكديگرند، در يك ظرف قرار دهيد.

شرکت های تولید کننده

شرکت های مطرحی در جهان وجود دارند که به تولید تراکتور می پردازند که در ادامه به چند مورد آنها می پردازیم؛

  1. برند جان دیر؛ یکی از پر طرفدارترین برندهای تولید کننده ی تراکتور این برند آمریکایی است که بین کشاورزان از محبوبیت خاصی برخوردار است.
  2. مسی فرگوسن؛ از بزرگترین شرکت های تولید کننده ی تراکتور در جهان است که در سال 1953 در آمریکا آغاز به کار کرد.
  3. گروه اسکورت؛ این برند یکی دیگر از تولید کنندگان تراکتور است که محصولات خود را به 62 کشور جهان صادر می کند.

 

شرکت سفلا دیزل آماده عقد قرارداد جهت هر گونه تعمیر ماشین آلات راهسازی و …با شرکت ها و ارگانهای مختلف در هر نقطه از کشور در اسرع وقت با کادری مجرب و متخصص می باشد.

با ما در تماس باشید.

 

سوال های متداول تراکتور چرخ زنجیری

🙋‍♀️  از تراکتور چرخ زنجیری در چه مواردی استفاده می شود؟

  • در موارد بسیاری از تراکتورها استفاده می شود از جمله ؛ برای نگهداری از راه‌های موقت که به صورت خاکی هستند، در جهت تسطیح و پاکسازی بقایای مانده از عملیات های ساختمانی و… که برخی از کاربردهای این ماشین آلات با اضافه کردن ابزارها و تیغه ها صورت می گیرد.

🙋‍♀️ آیا سفلا دیزل تعمیرات تراکتور چرخ زنجیری نیز انجام می دهد؟

  • سفلا دیزل دارای بیش از 30 سال سابقه ی فعالیت در زمینه ی تعمیر ماشین آلات راهسازی می باشد. تمامی تعمیرکاران مشغول به کار در این شرکت دارای تخصص های لازم هستند و به صورت دوره ای آموزش های مورد نیاز را دریافت می کنند. هزینه های دریافتی سفلا دیزل بسیار پایین تر از سایر شرکتهای فعال در این حوزه است زیرا هدف ما جلب رضایت مشتریان عزیز می باشد.

🙋‍♀️ از تراکتورهای چرخ لاستیکی در چه مواردی استفاده می شود؟

  • مهمترین وظیفه این تراکتورها، آن است که بتوانند در کشیدن و هل دادن اسکریپرها، سرعت بیشتری داشته باشند. تراکتورهای چرخ لاستیکی شامل دو نوع عمده، دوچرخ و چهار چرخ هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب

ویدئوها
09122768227 مشاوره تلفنی رایگان