تعمیرکار لیفتراک کاترپیلار

تعمیرکار لیفتراک کاترپیلار
5/5 - (1 امتیاز)

در این مقاله قصد داریم به یکی از مطرح ترین برندهای تولید کننده ی لیفتراک بپردازیم و همچنین در مورد تعمیرکار لیفتراک کاترپیلار  و نگهداری از انواع لیفتراک اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

لیفتراک(forklift) یکی از ماشین های پرکاربرد در انبارداری می باشد که وظیفه ی جابه جایی و انتقال اجسام و بسته های سنگین را بر عهده دارد. انواع مختلفی از این ماشین وجود دارد که با توجه به نوع کاربرد و نیاز محیط هایی که در آن کار میکنند ساخته شدند.

از لحاظ نوع سوخت لیفتراک ها را به انواع دیزلی , دوگانه, برقی و بنزینی می توان تقسیم کرد.

اجزای یک لیفتراک

تعمیرکار لیفتراک کاترپلار
تعمیرکار لیفتراک کاترپیلار

قطعات و تجهیزات لیفتراک ها به عنوان اجزای اصلی تشکیل دهنده ی آنها از استاندارد های جهانی برخوردارند. این اجزا باید از استحکام و مقاوت بالایی برخوردار باشند تا در حین کار دچار مشکل نشوند و موجب بروز حادثه نشود. در ادامه به توضیح هر قسمت میپردازیم.

اتاقک راننده, تایرها, دکل, شاخک ها, موتور, صفحه ی حمل کننده ,وزنه ی تعادل و شاسی و … از اجزای لیفتراک هستند که به توضیح مختصری در هر مورد میپردازیم.

دکل

دکل وظیفه ی اصلی در بالا بردن اجسام را در لیفتراک بر عهده دارد. یکی از مهم ترین نکات قبل از روشن کردن لیفتراک بررسی دکل می باشد. برای شناخت بیشتر دکل ها باید با اصطلاحاتی از جمله ارتفاع بالابر و ارتفاع بالابری آزاد آشنا شوید.

ارتفاع بالابری؛

بالاترین ارتفاعی که چنگال لیفتراک میتواند قرار بگیرد را ارتفاع بالابری می نامند.

ارتفاع بالابری آزاد؛

ارتفاعی که در حالت معمولی شاخک ها بار را بالا می برند, بدون نیاز به آنکه دکل به حداکثر اندازه برسد, ارتفاع بالابری آزاد گفته می شود.

شاسی لیفتراک

شاسی یا بدنه ی یک لیفتراک چارچوب اصلی لیفتراک است که سایر اجزا مانند دکل, تایر ها, وزنه ی تعادل و… روی آن نصب میشوند.

وزنه ی تعادل

تعمیرکار لیفتراک کاترپلار
تعمیرکار لیفتراک کاترپیلار

قطعه ای چدنی که در قسمت عقب لیفتراک نصب میشود تا تعادل لیفتراک را در هنگام بالابردن اجسام برقرار کند وزنه ی تعادل نامیده می شود.

لاستیک یا تایر

انتخاب یک لاستیک مناسب برای لیفتراک باعث افزایش قدرت مانور و سرعت لیفتراک خواهد شد. انتخاب تایر مناسب به نوع لیفتراک و کاربرد آن بستگی دارد.

نگهداری از لیفتراک ها

نگهداری از لیفتراک ها اهمیت باایی دارد زیرا مستقیم با سلامت و ایمنی افرادی در ارتباط است که با لیفتراک کار میکنند. به همین منظور  راننده ی یک لیفتراک باید از مهارت کافی برای رانندگی و نگهدار یاز آن برخوردار باشد و بازدید های دوره ای را به طور مرتب انجام دهد.

چند نکته برای نگهداری از لیفتراک ها؛

 • قبل از شروع به کار بهتر است لیفتراکگازوییلی به مدت 15 دقیقه در جا کار کند.
 • برای لیفتراک های گازوییلی در فصل سرد سال مقداری الکل در باک آن ریخته شود
 • برای تمامی لیفتراک ها باید فشار لاستیک به طور مرتب چک شود و از سالم بودن آن اطمینان حاصل شود.
 • چک کردن منظم روغن هیدرولیک و روغن موتور
 • بررسی ترمز لیفتراک از اهمیت بالایی برخوردار است
 • استفاده از قطعات باکیفیت در صورتی که نیاز به تعویض قطعه ای باشد.
 • تعویض فیلترهای هوا, هیدرولیک, گیربکس و روغن به صورت منظم و با توجه ساعت های کارکرد لیفتراک
 • در فصول سرد حتما پس از پایان کار باید باک لیفتراک پر شود

لیفتراک کاترپیلار

تعمیرکار لیفتراک کاترپلار
تعمیرکار لیفتراک کاترپیلار

شرکت کاترپیلار که معمولا با علامت CAT و رنگ زرد مخصوص روی محصولاتش شناخته میشود, تولید کننده ی انوع ماشین آلات راهسازی و عمرانی و معدنی, موتورهای دیزلی و گازسوز و …می باشد.

شرکت کاترپیلار در سال 1925 از ادغام دو شرکت هولت و  استاکتون به وجود آمد. از جمله محصولات تولیدی این شرکت میتوان به موارد زیر اشاره کرد؛

 1. انواع لیفتراک ها
 2. تراکتورهای زنجیری
 3. بیل‌های مکانیکی
 4. لودرهای بکهو
 5. گریدر
 6. دامپتراک
 7. لودر
 8. تراکتورهای کشاورزی
 9. موتورهای دیزلی و گازی
 10. توربین‌های گازی
 11. انواع دامپتراک ها

ویژگی های لیفتراک گاز سوز کاترپیلار

یکی از انواع پر طرفدار لیفتراک های این شرکت, لیفتراک گاز سوز می باشد. از جمله ویژگی های این لیفتراک میتوان به استفاده از موتور K21 / K25 LP و تقویت موتور آن اشاره کرد. علاوه بر این میزان آلایندگی این مدل تا حد زیادی کاهش پیدا کرده است.

این نوع از لیفتراک ها دارای صفحه ای هوشمند هستند که قابلیت هشدار صدمات احتمالی را دارد و میزان فشار روغن و حرارت موتور را نشان میدهد.

 

 

شرکت سفلا دیزل آماده عقد قرارداد جهت هر گونه تعمیر ماشین آلات راهسازی و …با شرکت ها و ارگانهای مختلف در هر نقطه از کشور در اسرع وقت با کادری مجرب و متخصص می باشد.

با ما در تماس باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب

ویدئوها
09122768227 مشاوره تلفنی رایگان