تعمیر توربین بلدوزر

توربین بولدوزر
4.7/5 - (3 امتیاز)

در این مقاله اطلاعاتی از یکی از پرکاربردترین ماشین آلات راهسازی یعنی بلدوزر و تعمیر توربین بلدوزر در اختیار شما قرار خواهیم داد. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

معرفی بلدوزر

یکی از پرکاربرد ترین ماشین آلات مورد استفاده در عملیات های اجرایی, تراکتورها هستند.با اضافه کردن قطعاتی به تراکتور این وسیله کاربرد های بیشتری پیدا کرد به طوری که امروزه هر کدام از این تراکتورهای تجهیز شده به طور مستقل تولید میشوند و نامی جداگانه بر روی آنها گذاشته شد.

بلدوزر که در عملیات های مختلف بسیار کاربرد دارد، در واقع تراکتوری ست که بر روی آن تیغه نصب شده است. این ماشین ها در بیشتر عملیات های ساخت وساز مورد استفاده قرار می گیرند. تیغه نصب شده به وسیله یک قاب به بدنه اصلی تراکتور متصل می شود. این تیغه در ابعاد و اشکال متنوع متناسب با نیاز تولید شده و در بلدوزرها به کار می روند. انتخاب تیغه مناسب بلدوزر، به نوع عملیات اجرایی، مصالح موجود در فضای کار ماشین و مشخصات فنی تراکتور بستگی دارد.

تعمیرکار بولدوزر کوماتسو

حرکت تیغه سوار شده بر روی تراکتور با توجه به عملیات به سه دسته ی زیر تقسیم شده است:

 •  حرکت تیغه به جوانب
 •  حرکت تیغه به جلو و عقب
 •  حرکت تیغه در راستای شیب افقی

بلدوزر ها را میتوان با توجه به قسمت های مختلف آنها و کاربردها به دسته های زیر تقسیم بندی کرد:

بلدوزرها بر اساس نوع تراکتور:
 1.  بلدوزر چرخ لاستیکی
 2.  بلدوزر چرخ زنجیری

استفاده از بلدوزرهای چرخ لاستیکی چه مزایایی دارد؟

 1. این نوع از بلدوزرها مناسب برای استفاده در فواصل زیاد هستند
 2. سرعت بالایی دارند
 3. در سطوح سرازیری یا تراز، از بیشترین کارایی ممکن برخوردار هستند.

مزایای استفاده از بلدوزر چرخ زنجیری

تعمیر توربین بلدوزر
بلدوزر چرخ زنجیری
 •  مناسب حرکت بر روی انواع سطوح به ویژه سطوح انواع سطوح خاکی
 •  قابلیت حمل تیغه های بزرگ
 •  قابلیت اجرای عملیات در هر شرایط آب و هوایی

بلدوزرها را بر حسب تیغه میتوان به موارد زیر دسته بندی کرد:

 1.  تیغه با کاربری خاص
 2.  تیغه عمومی
 3.  تیغه عملیات پاکسازی

انواع بلدوزر برحسب نوع عملیات اجرایی و مشخصات فنی ماشین:

 •  بلدوزرهای کوچک
 •  بلدوزرهای بزرگ
 •  بلدوزرهای متوسط
 •  بلدوزرهای جمع آوری مواد زائد

قسمت های تشکیل دهنده ماشین بلدوزر عبارتند از:

 •  تراکتور
 •  ریپر( در برخی موارد)
  ریپر، از ادواتی ست که به منظور سست کردن زمین های سخت به تراکتور متصل می شود، تا عملیات اجرایی د ر زمین های سخت را برای بلدوزر آسان نماید.
 •  تیغه
 •  سیستم هدایت تیغه

انواع سیستم هدایت تیغه:

 1.  سیستم هدایت کابلی
 2.  سیستم هدایت هیدرولیکی

توربین ها

واژهٔ توربین برای اولین بار به وسیله ( Claude Burdin (۱۷۹۰-۱۸۷۳ در سال ۱۸۲۸ به وجود آمد که از لغت یونانی به معنی چرخنده یا سر گردان مشتق شده است. توربین موتوری چرخنده است که میتواند از یک سیال, انرژی به دست آورد.

نحوه ی عملکرد توربین ها

ساده ترین توربین ها یک بخش چرخنده و تعدادی پره دارند که به بخش اصلی متصل شده است. سیال به پره ها برخورد میکند و بدین ترتیب از انرژی ناشی از متحرک بودن آن استفاده میکند به عنوان اولین توربین های مورد استفاده, میتوان آسیاب بادی و چرخاب را نام برد.

توربینهای گاز، بخار و آب معمولاً پوشش محافظی در اطراف پره هایشان دارند که سیال را کنترل میکنند پوشش ها و پره ها میتوانند اشکال هندسی مختلفی داشته باشند که هر کدام برای نوع سیال و بازده متفاوت است.

انواع توربین ها

توربین های بخار

برای تولید برق در نیروگاههای حرارتی که از ذغال سنگ، نفت و انرژی هسته ای استفاده میکنند به کار برده میشوند روزی از آنها برای هدایت وسایل نقلیه مانند کشتی استفاده میشد.

توربین های گازی

این توربین ها معمولاً دارای یک ورودی، فن، کمپرسور، محفظه متراکم کننده و یک نازل است.

توربینهای ترانسونیک

جریان گاز در اکثر توربینها همواره سرعتی زیر صفر دارد در این نوع توربینها سرعت گاز هنگام خروج بالاتر از صفر است. این توربینها در فشار بالاتری کار میکند ولی معمولاً بازده کمی دارند و خیلی هم مرسوم نیستند.

توربینهای سرامیک

توربینهای با فشار بالا که از آلیاژ نیکل و فولاد ساخته شدهاند معمولا دارای سیستمهای خنک کننده پیچیده هستند اخیرا پره های سرامیکی روی توربینهای گازی امتحان شده است.

توربین های بخار

توربین بخار یك دستگاه مكانیكی است كه انرژی گرمائی از بخار تحت فشار دریافت و آنرا به كار مكانیكی مفید تبدیل میكند. توربین بخار تقریباً جانشین موتور بخار پیستونی، كه توسط توماس نیوكامن Thomas New Comen اختراع شد و توسط جیمز وات James watt توسعه یافت، شد. توربین بخار برای به حركت درآوردن ژنراتور برق بسیار مناسب است و 86 درصد برق در جهان از طریق استفاده از این توربین تولید میشود. این توربین نوعی موتور حرارتی است كه بیشتر راندمان ترمودینامیكی را از استفاده چند مرحله ای انبساط بخار آب دریافت میكند.

توربین های بخار عمر طولانی دارند لذا برای ساخت نیرو گاه های حرارتی بسیار مناسب هستند.چون این توربین ها در حرارت و فشار کمتری در مقایسه با توربین های گازی کار می کنند عمر طولانی تری دارند و نیز کمتر به تعمیرات نیاز دارند .

ظرفیت توربین ها

توربینهای بخار با ظرفیتهای مختلف ساخته میشدند. از توربینهای باظرفیت یك اسب بخار كه برای پمپها و كمپرسورها و غیره تا توربینهای دو میلیون اسب بخار كه برای تولید برق مورد استفاده قرار میگیرند.

توربین های گازی

مدت زمان زیادی از تولید توربین های گازی نمیگذرد. . با این وجود امروزه این تجهیزات به عنوان سامانه های مهمی در امر تولید قدرت مكانیكی مطرح می باشند . از تولید انرژی برق گرفته تا پرواز هواپیماهای مافوق صوت همگی مرهون استفاده از این وسیله سودمند می باشند .

اختراع توربینهای گازی باعث پیشرفت زیادی در رشته های مهندسی مكانیك , متالورژی و سایر علوم مربوطه گشته است . توربین های گازی دارای شرایط کاری سخت می باشند و قطعاتی نظیر پره های توربین باید در درجه حرارت های بالا استحکام مناسبی داشته باشند.همچنین به دلیل اتمسفرشدیدا اکسیدکننده و خورنده توربین ها، قطعات مختلف توربین بویژه پره ها باید مقاومت بالایی در برابر خوردگی داغ و اکسیداسیون داشته باشند.

تاکنون آلیاژهای پایه نیکل و پایه کبالت بهترین آلیاژها برای ساخت قطعات توربین بوده اند اما حتی با بهینه کردن ترکیب شیمیایی سوپر آلیاژها امکان دستیابی به کلیه خواص مطلوب فوق وجود ندارد لذا برای مقاوم سازی این آلیاژها در برابر خوردگی داغ، اکسیداسیون و سایش، پوشش هایی در سطح آنها صورت می گیرد .

یک نوع از پوشش های کار آمد برای این منظور پوشش های سد حرارتی (Thermal Barrier Coatings) هستند که به اختصار پوشش های TBC نامیده می شوند.

توربین ماشین آلات راهسازی

تعمیر توربین بلدوزر
تعمیر توربین بلدوزر

در سیستم های انتقال قدرت دستی خودروها کلاج رابط بین موتور و گیربکس است.

که این ارتباط را از طریق ابزاری به اسم توربین برقرار می کند. توربین ماشین آلات راهسازی از جمله قطعات کاربردی و حساس در سیستم انتقال قدرت خودرو ها می باشد، که از وظایف آن می توان به کشیدن روغن به تمامی قطعات و گیربکس با استفاده از مکش و چرخش قوی آن اشاره کرد، که سبب تنظیم سرعت و شتاب این ماشین آلات هم می شود.  این قطعه هم در گروه قطعات مصرفی قرار می گیرد که در طول زمان بر اثر عامل های فیزیکی و یا شیمیایی ممکن است آسیب ببیند و نیاز به تعویض پیدا کند. قیمت توربین ماشین آلات راهسازی با توجه به برند سازنده و ظرفیت و قدرت موتور و گیربکس های آن بستگی دارد.

تعمیر توربین بلدوزر

توربین از مهمترین اجزاء تشکیل دهنده گیربکس است، که در نحوه ی صحیح و کارکرد آن بسیار موثر است. در صورت خرابی این قطعه کنترل و هدایت ماشین آلات راهسازی با مشکل روبه رو می شود، به همین دلیل است که همواره توصیه می شود در بازه های زمانی کوتاه قطعات زیربندی ماشین آلات خود را چک کنید تا در هنگام کار با مشکلی روبه رو نشوید.

 

شرکت سفلا دیزل آماده عقد قرارداد جهت هر گونه تعمیر ماشین آلات راهسازی و …با شرکت ها و ارگانهای مختلف در هر نقطه از کشور در اسرع وقت با کادری مجرب و متخصص می باشد.

با ما در تماس باشید.

سوال های متداول تعمیر توربین بلدوزر

🙋‍♀️ برای تعمیر توربین بلدوزر به کجا مراجعه کنیم؟

 • سفلا دیزل دارای بیش از 30 سال سابقه ی فعالیت در زمینه ی تعمیر انواع ماشین آلات راهسازی و اجزای آن می باشد. تمامی تعمیرکاران مشغول به کار در این شرکت دارای تخصص های لازم هستند و به صورت دوره ای آموزش های مورد نیاز را دریافت می کنند. هزینه های دریافتی سفلا دیزل بسیار پایین تر از سایر شرکتهای فعال در این حوزه است زیرا هدف ما جلب رضایت مشتریان عزیز می باشد.

🙋‍♀️ ریپر در بولدوزر ها چه کاربردی دارند؟

 • ریپر یا شیارزن، قطعه‌ای دراز و چنگال مانند می‌باشد که در پشت بولدوزر نصب می‌شود و می‌تواند تک ساق (single shank) یا دارای چندین ساق (multi shank) باشد. برای شیار زدن‌های سنگین از مدل تک ساق آن بیشتر استفاده می‌شود.

🙋‍♀️ حداقل فاصله ی عملیاتی برای بولدوزرها چه مسافتی است؟

 • بلدوزرها برای عملیات‌های خاکی در فواصل کوتاه طراحی شده اند که به این فاصله، فاصله عملیاتی گفته می‌شود. حداقل این فاصله ۸ متر و حداکثر آن ۱۰۰ متر در نظر گرفته شده است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب

ویدئوها
09122768227 مشاوره تلفنی رایگان