غلطک ها و 3 روش صحیح غلطک زنی

غلطک ها و 3 روش صحیح غلطک زنی
3.7/5 - (3 امتیاز)

غلطک ها یکی از مهم ترین ماشین آلاتی می باشند که در پروژه های عمرانی مورد استفاده قرار می گیرند. اهمیت این دستگاه ها، در پروژه های راه و شهر سازی به قدری بالاست که هیج وسیله ای نمی تواند جایگزین آن باشد. بنابراین می توان گفت از جمله وسایل جدایی ناپذیر از این صنعت می باشند. روش صحیح غلطک زنی بسیار اهمیت دارد و  این وسایل کاربرد های زیادی دارند که در ادامه به یکی از مهم ترین دلایل استفاده از غلطک ها خواهیم پرداخت.

کاربرد غلطک ها

از مهم ترین دلایل استفاده و کاربرد غلطک ها می توان به متراکم سازی خاک و به طور کلی به تغییر ویژگی های خاک اشاره کرد. اما روش صحیح غلطک زدن به چه شکل است؟ به منظور پاسخ به این سوال، یک سری از نکات مربوط به غلطک زدن را برای شما جمع آوری کرده ایم که رعایت این اصول برای عمل به روش صحیح غلطک زدن می تواند بسیار موثر باشد.

 

غلطک ها و 3 روش صحیح غلطک زنی
غلطک ها و 3 روش صحیح غلطک زنی

اما قبل از پرداختن به روش صحیح غلطک زنی خوب است تا با انواع غلطک های موجود آشنا شویم. بنابراین شما را با انواع مختلف غلطک ها آشنا خواهیم کرد:

انواع غلطک ها

غلطک ها می توانند دارای مدل های مختلفی باشند که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  •  غلطک های شبکه ای
  •  غلطک های پاچه بزی
  •  غلطک های ارتعاشی یا لرزنده
  •  غلطک های کفشک دار یا پاچه فیلی
  •  غلطک های فولادی صاف
  •  غلطک های پنوماتیک یا چرخ لاستیکی
  • تراکم کننده های شبه بلدوزر

برای آشنایی با  غلطک چرخ پلاستیکی  به این مقاله هم نگاهی بیندازید.

بعد از پرداختن به انواع غلطک‌ ها و کاربرد آن ها، حال قصد داریم تا شما را با روش صحیح غلطک زنی آشنا کنیم.

غلطک ها و 3 روش صحیح غلطک زنی
غلطک ها و 3 روش صحیح غلطک زنی

روش های غلطک زنی

به منظور آشنایی با روش های صحیح غلطک زنی، لازم است به نکاتی توجه داشته باشید که در این مقاله ما سعی کرده ایم تا تعدادی از این نکات مهم را برای شما جمع آوری کنیم. اما مسئله قابل توجه این است که نکات مربوط به غلطک زنی صحیح، تنها به این موارد محدود نمی شود و اصول و نکات اصلی و تخصصی زیادی در این زمینه وجود دارد.

در نتیجه شما با شرکت در دوره های آموزشی به منظور کسب گواهی نامه رانندگی به این دستگاه با آن ها آشنا خواهید شد. تنها باید دقت داشته باشید که تمامی این اصول را به درستی یاد بگیرید و در فعالیت های روزانه خود آنها را رعایت کنید، تا کاری با کیفیت داشته باشید.

در روش صحیح غلطک زنی لازم است تا برای غلطک زنی از لبه خارجی به سمت وسط زمین حرکت کرد. دلیل این عمل هم شیب عرضی جاده می تواند باشد. بنابراین در روش صحیح ما از سمت خارج به سمت داخل حرکت می کنیم.

یکی دیگر از مسائلی که در غلطک زنی ضروری است تا به آن توجه کنید و آن را رعایت کنید، این است که هر بار غلطک زدن باید اورلب 50 سانتی متر باشد.

اما این به چه معنی است؟

این به این معنی است که هر غلطک باید 50 سانتی متر از غلطک قبلی را پوشش دهد و بر روی آن حرکت کند. این کار باعث می شود تا هیچ نقطه از زمین وجود نداشته باشد که عملیات غلطک زنی بر روی آن انجام نشده باشد.

در روش صحیح غلطک زنی حداقل و حداکثر هایی برای غلطک زنی در نظر گرفته شده است که باید برابر 5 تا 10 سانتی متر باشد. دقت باید داشته باشید که در مسیر قوس غلطک زنی، باید از لبه داخلی دستگاه آغاز شود.

روش صحیح غلطک زنی بر روی خاک های مختلف

به منظور غلطک زنی بر روی خاک های رسی و یا بهتر است بگوییم خاک های پلاستیکی که چسبندگی بالایی دارند، بهتر است تا از غلطک های پاچه بزی استفاده شود.

در صورتی که برای خاک های ماسه ای که چسبندگی ندارند و به خاک های غیر پلاستیکی هم معروف هستند، بهتر است تا از غلطک درام آهنی صاف استفاده شود. اما در غلطک زنی بر روی آسفالت باید دقت داشته باشید تا سطح غلطک خیس باشد تا با حرکت بر روی آسفالت این مواد بر روی سطح غلطک نچسبند.

به منظور اجرای غلطک زنی به روش صحیح لازم است تا غلطک ها با سرعت ملایم بر روی زمین حرکت کنند و سرعت دستگاه نیز به طور یکنواخت باشد. لازم به ذکر است که تغییر سرعت این دستگاه باید به صورت تدریجی اتفاق بیوفتد.

حداکثر سرعت برای غلطک زنی

برای استفاده از غلطک های فلزی و حتی پلاستیکی، حداکثر سرعتی در نظر گرفته شده است. مثلا در استفاده از غلطک های چرخ فولادی نباید سرعت ماشین بیشتر از 3 تا 5 کیلومتر بیشتر شود. در صورتی که در استفاده از غلطک های چرخ لاستیکی هم نباید سرعتی بیشتر از 5 تا 8 کیلومتر در ساعت داشته باشید.

دقت داشته باشید جهت غلطک زنی نباید به سرعت تغییر پیدا کند. زیرا تغییر فوری جهت حرکت ماشین اصلا اصولی نیست. به دلیل جلوگیری از جابجایی آسفالت متراکم لازم است تا دقت داشته باشید که تغییر سرعت در این دستگاه ها باید به تدریج اتفاق بیوفتد.

همچنین توجه داشته باشید که تجهیزات سنگینی مثل غلطک نباید بر روی آسفالت تکمیل شده تا زمان سرد شدن کامل قرار بگیرند. چرا که این دستگاه ها آسفالت صاف شده را خراب می کنند.

شما با رعایت تمام موارد نام برده شده در بالا و همچنین با استفاده از رعایت این اصول، غلطک زنی صحیحی خواهید داشت. پس تمام این موارد را به درستی رعایت کنید تا یک کار حرفه ای و تمیز تحویل دهید.

 

مجموعه تعمیرگاهی سفلا دیزل آماده عقد قرارداد جهت  هر گونه تعمیرات ماشین آلات سنگین و …با شرکت ها و ارگانهای مختلف در هر نقطه از کشور در اسرع وقت با کادری مجرب و متخصص می باشد. جهت تعمیر و نگهداری ماشین آلات سنگین خود با ما در تماس باشید.

سوال های متداول

🙋‍♀️ چرا سفلا دیزل را انتخاب کنیم؟

  • سفلا دیزل دارای بیش از 30 سال سابقه ی فعالیت در زمینه ی تعمیر ماشین آلات راهسازی می باشد. تمامی تعمیرکاران مشغول به کار در این شرکت دارای تخصص های لازم هستند و به صورت دوره ای آموزش های مورد نیاز را دریافت می کنند. هزینه های دریافتی سفلا دیزل بسیار پایین تر از سایر شرکتهای فعال در این حوزه است زیرا هدف ما جلب رضایت مشتریان عزیز می باشد.

🙋‍♀️ از غلتک شبکه ای در چه مواردی استفاده میشود؟

  • به طور کلی از این غلطک ها برای خرد کردن قطعات کلوخه و خاک های به هم چسبیده، خرد کردن و متراکم کردن سنگ های نرم و… استفاده می شود. غلطک های شبکه ای هنگام متراکم کردن خاک هایی که دارای سنگ هستند، فشار زیاد و متمرکزی را بر روی سنگ های سطح خاک وارد می کنند.

🙋‍♀️ چرا در برخی موارد در لاستیک غلطک ها آب ریخته می شود؟

  •  گاهی اوقات مشاهده می شود که برای افزایش وزن غلطک در داخل لاستیک ها آب قرار داده می شود. باید توجه داشته باشید که در فصل زمستان این آب را خالی کنید و یا حتی از ضد یخ استفاده کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

برچسب‌ها
انواع لودر انواع لیفتراک بلدوزر بهترین تعمیرکار بیل مکانیکی بولدزر بولدوزر بیل مکانیکی تعمیرات بیل مکانیکی تعمیرات لودر تعمیر انواع بیل مکانیکی تعمیر انواع لیفتراک تعمیر بولدزر تعمیر بیل بکهو تعمیر بیل مکانیکی تعمیر حرفه ای بیل مکانیکی تعمیر لودر تعمیر لیفتراک تعمیر ماشین آلات سنگین تعمیر و نگهداری از انواع لیفتراک تعمیر و نگهداری از بیل مکانیکی تعمیر و نگهداری از لودر تعمیر و نگهداری از لیفتراک تعمیر و نگهداری انواع لودر تعمیر و نگهداری بیل مکانیکی تعمیرکار انواع لودر تعمیر کار بولدزر تعمیرکار بیل مکانیکی تعمیرکار حرفه ای بیل مکانیکی تعمیرکار حرفه ای لیفتراک تعمیرکار لودر تعمیرکار لیفتراک تعمیر گریدر شرکت تعمیرات لودر شرکت تعمیرات لیفتراک شرکت تعمیر بیل مکانیکی شرکت تعمیر دامپتراک شرکت تعمیر لودر شرکت تعمیر لیفتراک شرکت تعمیر و نگهداری از بیل مکانیکی شرکت تعمیر و نگهداری لیفتراک عیب یابی لیفتراک لودر لیفتراک مکانیک بیل مکانیکی مکانیک لیفتراک
نظرات مشتریان
09122768227 مشاوره تلفنی رایگان