راجع به غلتک راه‌سازی چه میدانید؟

غلتک راه‌سازی
4.8/5 - (5 امتیاز)

غلتک راه‌سازی یکی از انواع ماشین آلات سنگین است که عمده کاربرد آن اصلاح ویژگی های خاک است. از جمله مهم ترین کارهایی که این ماشین انجام می دهد می توانیم به رساندن میزان دانسیته و همچنین مقاومت خاک به حد مطلوب و یا حتی بیشتر از آن اشاره کنیم.

غلطک ها عمل تراکم را انجام می دهند به همین دلیل، از جمله عواملی که به وسیله عمل تراکم بهبود یافته اند، می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

افزایش مقاومت خاک، کم شدن قابلیت تغییر حجم خاک و کم شدن قابلیت نفوذ پذیری در خاک

از آن جایی که خاک در اثر نیروی تراکم، از خود تمایل و رغبت به تغییر محل جانبی نشان می دهد، لازم است به فکر انجام روشی باشیم که این تغییر محل جانبی را به حداقل برساند.

اگر بخواهیم که خاک تغییر محل جانبی نداشته باشد، بهترین روش تراکم خاک استفاده از غلطک ها است.

غلطک ها برای انجام عمل تراکم، از چهار نیرو استفاده می کنند. که این نیروها نیروی ضربه، نیروی ارتعاشی ، نیروی وزن استاتیکی یا همان اعمال فشار و عمل ورزیدن می باشند. غلطک ها با توجه به اساس کار ، قابلیت هایشان و ساختاری که دارند انواع گوناگونی دارند.

از انواع آنها می توانیم به غلطک های شبکه ای، غلطک های پاچه بزی، غلطک های فولادی صاف، غلطک های کفشک دار، غلطک های پنوماتیک یا همان چرخ لاستیکی، غلطک های ارتعاشی و تراکم کننده های شبه بولدزر اشاره کنیم.

 

غلتک راه‌سازی
غلتک راه‌سازی

غلتک راه‌سازی پنوماتیک یا چرخ لاستیکی

از این غلطک ها برای متراکم کردن همه ی انواع خاک در عمق بسیار زیاد استفاده می شود. اما اثر آن بر روی شن و ماسه ای که تمیز هستند، کم تر است. همچنین از غلطک های چرخ لاستیکی برای متراکم کردن بستر و اساس فرودگاه ها و خاکریز سدها استفاده می شود. از این نوع غلطک ها برای متراکم کردن خاک های رسی که فشار باد کمی دارند نیز می توان استفاده کرد.

از نوع چند چرخ این غلطک ها برای انجام کارهای پایانی رو خاک ها و سطوح آسفالتی استفاده می شود. این غلطک ها مسطح بوده و تمامی قوانین گفته شده راجب تراکم خاک های ریز سطح در موردشان صدق می کند. همچنین عمل تراکم را با دو روش ورز دادن و وزن استاتیک انجام می دهند.

غلتک راه‌سازی با چرخ فولادی صاف

عمده استفاده این غلطک ها، در متراکم کردن خاک های دانه دار از قبیل ماسه، شن و خرده است. برای صاف کردن سطح رویه خاک که قبلا توسط غلطک های دیگر متراکم شده و صاف کردن آسفالت نیز به کار می رود.

نکته: به هیچ وجه استفاده از این غلطک برای متراکم کردن خاک های رسی، توصیه نمی شود. هنگامی که از این غلطک برای متراکم کردن خاک های چسبیده استفاده می کنیم، سبب ایجاد یک لایه و پوست نازک متراکم در زیر می شود، که مانعی برای افزایش فشار در لایه های زیرین و دلیلی برای جلوگیری از تراکم آن ها است.

غلطک با چرخ های فولادی صاف دارای انواع متفاوتی هستند. که سه تا از متداول ترین آن ها غلطک های سه چرخ یا همان دو محوری، غلطک های دو محوری تاندوم و غلطک های سه محوری تاندوم می باشند.

 

غلتک راه‌سازی پاچه بزی

آزمایش های گوناگون و تجارب افراد نشان داده است که فشار به وجود آمده از تماس سطح غلطک بر سطح زمین اثر ناچیزی بر تغییر دانسیته خاک دارد. اما ازدیاد طول غلطک پاچه بزی با فرض این که فشار و تعداد گذر ثابت بماند، میزان دانسیته خاک را افزایش می دهد.

به همین دلیل اندازه پایه باید تا حدی که امکان دارد بزرگ باشد, و در ضمن حداقل فشار تماس هم همواره برقرار باشد. غلتک های پاچه بزی همواره در متراکم کردن خاک رس و یا مخلوط ماسه و خاک رس به کار می روند و بسیار موثر هم هستند.

اما این نیز نمی تواند خاک های دانه دار از قبیل شن و ماسه را متراکم کند. علت نام گذاری غلطک های پاچه بزی این است که عمل کوباندن این غلطک مانند این است که یک گله گوسفند و یا بز بر روی زمین اثرات پای خود را به جای بگذارند.

غلتک راه‌سازی شبکه ای

به طور کلی از این غلطک ها برای خرد کردن قطعات کلوخه و خاک های به هم چسبیده، خرد کردن و متراکم کردن سنگ های نرم و… استفاده می شود. غلطک های شبکه ای هنگام متراکم کردن خاک هایی که دارای سنگ هستند، فشار زیاد و متمرکزی را بر روی سنگ های سطح خاک وارد می کنند.

راجع به غلتک راه سازی چه میدانید؟
غلتک راه‌سازی

که این سبب خرد شدن سنگ ها و فشار دادن آن به داخل خاک برای ایجاد یک سطح صاف، منتهی می شود. این نوع از غلطک ها معمولا از یک استوانه شبکه ای یا مشبک که به یک تراکتور وصل است، تشکیل می شوند.

البته برخی از آن ها به صورت یک پارچه و با موتوری محرک تولید می شوند. قسمت زیادی از نیروی متراکم کننده این غلطک از نیروی وزن استاتیک و ایجاد ضربه تولید می شود.

هر راننده ماشین سنگینی باید اطلاعات خود را در زمینه ماشین آلات بالا ببرد و از پس تعمیرات کوچک آن بربیایید شما می توانید به مقاله ای با نام ماشین آلات سنگین و تعمیر آن ها مراجعه کنید.

مجموعه تعمیرگاهی سفلا دیزل آماده عقد قرارداد جهت هر گونه تعمیرات ماشین آلات سنگین و … با شرکت ها و ارگانهای مختلف در هر نقطه از کشور, در اسرع وقت با کادری مجرب و متخصص, می باشد.با ما تماس بگیرید.

سوال های متداول غلتک راه‌سازی

🙋‍♀️ اساس کار غلتک ها چیست؟

  • غلطک ها برای انجام عمل تراکم خاک از نیروهای وزن استاتیکی(اعمال فشار), ضربه, ارتعاش استفاده می کنند که اساس کار این ماشین آلات را تشکیل می دهد.

🙋‍♀️ از غلتک های چرخ لاستیکی در چه مواقعی استفاده می شود؟

  • از این نوع ماشین ها معمولا در پروژه های سد سازی برای متراکم کردن خاکریز سدها استفاده می شود.

🙋‍♀️ چرا سفلا دیزل ؟

  • سفلا دیزل دارای بیش از 30 سال سابقه ی فعالیت در زمینه ی تعمیر ماشین آلات راهسازی می باشد. تمامی تعمیرکاران مشغول به کار در این شرکت دارای تخصص های لازم هستند و به صورت دوره ای آموزش های مورد نیاز را دریافت می کنند. هزینه های دریافتی سفلا دیزل بسیار پایین تر از سایر شرکتهای فعال در این حوزه است زیرا هدف ما جلب رضایت مشتریان عزیز می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

برچسب‌ها
انواع لودر انواع لیفتراک بلدوزر بهترین تعمیرکار بیل مکانیکی بولدزر بولدوزر بیل مکانیکی تعمیرات بیل مکانیکی تعمیرات لودر تعمیر انواع بیل مکانیکی تعمیر انواع لیفتراک تعمیر بولدزر تعمیر بیل بکهو تعمیر بیل مکانیکی تعمیر حرفه ای بیل مکانیکی تعمیر لودر تعمیر لیفتراک تعمیر ماشین آلات سنگین تعمیر و نگهداری از انواع لیفتراک تعمیر و نگهداری از بیل مکانیکی تعمیر و نگهداری از لودر تعمیر و نگهداری از لیفتراک تعمیر و نگهداری انواع لودر تعمیر و نگهداری بیل مکانیکی تعمیرکار انواع لودر تعمیر کار بولدزر تعمیرکار بیل مکانیکی تعمیرکار حرفه ای بیل مکانیکی تعمیرکار حرفه ای لیفتراک تعمیرکار لودر تعمیرکار لیفتراک تعمیر گریدر شرکت تعمیرات لودر شرکت تعمیرات لیفتراک شرکت تعمیر بیل مکانیکی شرکت تعمیر دامپتراک شرکت تعمیر لودر شرکت تعمیر لیفتراک شرکت تعمیر و نگهداری از بیل مکانیکی شرکت تعمیر و نگهداری لیفتراک عیب یابی لیفتراک لودر لیفتراک مکانیک بیل مکانیکی مکانیک لیفتراک
نظرات مشتریان
09122768227 مشاوره تلفنی رایگان