راجب غلتک راه‌سازی بیشتر بدانیم چند نوع داریم؟

غلتک راه‌سازی

غلطک یکی از انواع ماشین آلات سنگین است که این وسیله ای عمده کاربرد آن اصلاح ویژگی های خاک است. که از جمله مهم ترین این کارها می توانیم به رساندن میزان دانسیه خاک و همچنین مقاومت آن به حد مطلوب و یا حتی بیشتر از آن اشاره کنیم.

غلطک ها عمل تراکم را انجام می دهند به همین دلیل، از جمله عواملی که به وسیله عمل تراکم بهبود یافته اند، می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

افزایش مقاومت خاک، کم شدن قابلیت تغیر حجم خاک و کم شدن قابلیت نفوذ پذیری در خاک

از آن جایی که خاک در اثر نیروی تراکم، از خود تمایل و رغبت به تغییر محل جانبی نشان می دهد، لازم است به فکر انجام روشی باشیم که این تغییر محل جانبی را به حداقل برساند.

اگر بخواهیم که خاک تغییر محل جانبی نداشته باشد، بهترین روش تراکم خاک استفاده از غلطک ها است.

غلطک ها برای انجام عمل تراکم، از چهار نیرو استفاده می کنند.که این نیروها نیروی ضربه، نیروی ارتعاشی ، نیروی وزن استاتیکی یا همان اعمال فشار و عمل ورزیدن می باشند. غلطک ها با توجه به اساس کار ، قابلیت هایشان و ساختاری که دارند انواع گوناگونی دارند.

که می توانیم به غلطک های شبکه ای، غلطک های پاچه بزی، غلطک های فولادی صاف، غلطک های کفشک دار، غلطک های پنو ماتیک یا همان چرخ لاستیکی، غلطک های ارتعاشی و تراکم کننده های شبه بولدزر اشاره کنیم.

 

غلطک

غلتک راه‌سازی پنو ماتیک یا چرخ لاستیکی

از این غلطک ها برای متراکم کردن هر نوع از خاک در عمق بسیار زیاد استفاده می شود. اما اثر آن بر روی شن و ماسه ای که تمیز هستند، کم تر است. همچنین از غلطک های چرخ لاستیکی برای متراکم کردن بستر و اساس فرودگاه ها و خاکریز سدها استفاده می شود. از این نوع غلطک ها برای متراکم کردن خاک های رسی که فشار باد کمی دارند نیز می توان استفاده کرد.

از نوع چند چرخ این غلطک های؛ برای انجام کارهای پایانی رو خاک ها و سطوح آسفالتی استفاده می شود. این غلطک ها مسطح بوده و تمامی قوانین گفته شده راجب تراکم خاک های ریز سطح در موردشان صدق می کند. همچنین عمل تراکم را با دو روش ورز دادن و وزن استاتیک انجام می دهند.

غلتک راه‌سازی با چرخ فولادی صاف

عمده استفاده این غلطک ها، در متراکم کردن خاک های دانه دار از قبیل ماسه، شن و خرده است. همچنین برای صاف کردن سطح رویه خاک که قبلا توسط غلطک های دیگر متراکم شده و صاف کردن آسفالت نیز به کار می رود.

نکته: به هیچ وجه استفاده از این غلطک برای متراکم کردن خاک های رسی، توصیه نمی شود.هنگامی که از این غلطک برای متراکم کردن خاک های چسبیده استفاده می کنیم، سبب ایجاد یک لایه و پوست نازک متراکم در زیر می شود، که مانعی برای افزایش فشار در لایه های زیرین و دلیلی برای جلوگیری از تراکم آن ها است.

غلطک با چرخ های فولادی صاف دارای انواع متفاوتی هستند. که سه تا از متداول ترین آن ها غلطک های سه چرخ یا همان دو محوری، غلطک های دو محوری تاندوم و غلطک های سه محوری تاندوم می باشند.

 

غلتک راه‌سازی پاچه بزی

آزمایش های گوناگون و تجارب افراد نشان داده است که فشار به وجود آمده از تماس سطح غلطک بر سطح زمین اثر ناچیزی بر تغییر دانسیه خاک دارد. اما ازدیاد طول غلطک پاچه بزی با فرض این که فشار و تعداد گذر ثابت بماند، میزان دانسیه خاک را افزایش می دهد.

به همین دلیل اندازه پایه باید تا حدی که امکان دارد بزرگ باشد و در ضمن حداقل فشار تماس هم همواره برقرار باشد. غلتک های پاچه بزی همواره در متراکم کردن خاک رس و یا مخلوط ماسه و خاک رس به کار می روند و بسیار موثر است.

اما این نیز نمی تواند خاک های دانه دار از قبیل شن و ماسه را متراکم کند. علت نام گذاری غلطک های پاچه بزی این است که عمل کوباندن این غلطک مانند این است که یک گله گوسفند و یا بز بر روی زمین از خود به جای می گذارند.

غلتک راه‌سازی شبکه ای

به طور کلی از این غلطک ها برای خرد کردن قطعات کلوخه و خاک های به هم چسبیده، خرد کردن و متراکم کردن سنگ های نرم و… استفاده می شود. غلطک های شبکه ای هنگام متراکم کردن خاک هایی که دارای سنگ هستند، فشار زیاد متمرکزی را بر روی سنگ های سطح خاک وارد می کنند.

که این سبب خرد شدن سنگ ها و فشار دادن آن به داخل خاک برای ایجاد یک سطح صاف، منتهی می شود. این نوع از غلطک ها معمولا از یک استوانه شبکه ای یا مشبک که به یک تراکتور وصل است، تشکیل می شوند.

البته برخی از آن ها به صورت یک پارچه و با موتوری محرک تولید می شوند. قسمت زیادی از نیروی متراکم کننده این غلطک از نیروی وزن استاتیک و ایجاد ضربه تولید می شود.

هر راننده ماشین سنگینی باید اطلاعات خود را در زمینه ماشین آلات بالا ببرد و از پس تعمیرات کوچک آن بربیایید شما می توانید به مقاله ای با نام ماشین آلات سنگین و تعمیر آن ها مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب‌ها
انواع لودر انواع لیفتراک بیل مکانیکی تعمیرات بیل مکانیکی تعمیر انواع بیل مکانیکی تعمیر انواع لیفتراک تعمیر بیل بکهو تعمیر بیل مکانیکی تعمیر حرفه ای بیل مکانیکی تعمیر لودر تعمیر لیفتراک تعمیر لیفتراک دیزلی تعمیر ماشین آلات سنگین تعمیر و نگهداری از انواع لیفتراک تعمیر و نگهداری از بیل مکانیکی تعمیر و نگهداری از لودر تعمیر و نگهداری از لیفتراک تعمیر و نگهداری انواع لودر تعمیر و نگهداری بیل مکانیکی تعمیرکار انواع لودر تعمیرکار بیل مکانیکی تعمیرکار حرفه ای بیل مکانیکی تعمیرکار حرفه ای لیفتراک تعمیرکار غلطک تعمیرکار لودر تعمیرکار لیفتراک تعمیرکار لیفتراک دیزلی تعمیر گریدر شرکت تعمیرات بیل مکانیکی شرکت تعمیرات لودر شرکت تعمیرات لیفتراک شرکت تعمیر بیل مکانیکی شرکت تعمیر دامپتراک شرکت تعمیر لودر شرکت تعمیر لیفتراک شرکت تعمیر و نگهداری از بیل مکانیکی شرکت تعمیر و نگهداری لیفتراک عیب یابی لیفتراک غلطک لودر لیفتراک مکانیک بیل مکانیکی مکانیک لیفتراک نگهداری لیفتراک گریدر
برای تماس کلیک کنید 09121976821