تعمیر پمپ های پیستونی

پمپ های پیستونی
امتیاز

پمپ های پیستونی جز آن دسته پمپ هایی هستند که دارای جابه جایی مثبت است و عملیات پمپاژ در این نوع پمپ ها به صورت رفت و برگشت پستون ها در سیلندر ها صورت می گیرد و این حرکت به صورت بالا به پایین و یا به صورت افقی است که این کار سبب کاهش فشار در محیط پیرامون می شود، هنگامی که دریچه های فنر نگه دارنده پایین تر از فشار هوا باشد دریچه باز شده و در نتیجه سیلال وارد می شود.

درباره پمپ های پیستونی بیشتر بدانید

این نوع پمپ ها دارای مکانیزم تقریبا ساده ای هستند، به همین دلیل انتخاب مناسبی برای بسیاری از صنایع خاص محسوب می شوند.

گفته می شود بیشتر از نیمی از پمپ های پیستونی دارای دبی پایین و فشار بسیار بالایی هستند به همین دلیل در مواردی که نیاز است فشار خروجی پمپ بالا وچیزی حدود پنجاه تا هزار بار باشد مورد استفاده قرار می گیرند.

از پمپ های پیستونی برای برش فلز، شیشه، سرامیک و یا سنگ، تست لوله، در کارواش های خانگی و سنتی و همچنین شست و شوی صنعتی، استفاده جهت از بین بردن و زدودن زنگ زدگی و یا چربی، تزریق سوخت و مواد شیمیایی، تست هیدرو استاتیک و…. استفاده می شود.

این پمپ ها به دلیل داشتن بدنه استیل بسیار مناسب جهت استفاده در دستگاه های آب شیرین کن و همچنین برای استفاده در کارخانه های نوشابه و یا نوشیدنی های گازدار هستند.

از پمپ های پیستونی در برخی از دستگاه ها مانند پمپ کارواش صنعتی، الکتریکی، آب گرم و یا آب سرد، پمپ کارواش صنعتی با فشار دویست بار و یا پمپ کارواش خانگی با فشاری بین هفتاد تا صدو هفتاد بار، پمپ سم پاش ، پمپ سم پاش پشت تراکتوری، پمپ مه باش و…. استفاده می شود.

پمپ های پیستونی مانند دستگاه های دیگر دارای هزاران مزیت است و در مقابل یک سری معایب و یا محدودیت هایی را نیز داراست.

از جمله معایب این دستگاه می توانیم به سرعت کم جریان خروجی، هزینه بسیار بالای تعمیر، بهره برداری و نگه داری از این پمپ هاو… اشاره کرد. همچنین جریان در این پمپ های ضربه ای بوده و حتما نیاز به استفاده از دستگاه گران قیمت آکو مولاتور دارد.

تعداد پیستون ها و سیلندر های استفاده شده در پمپ های پیستونی امکان تغییردر بخش های مختلف پمپ را برای ما فراهم می سازد، حقیقتا ویژگی هایی مانند نحوه حرکت پیستون ها در داخل سیلندرها، چگونگی جابه جایی سیال درون پمپ، و …. در تعیین نوع و مدل این پمپ های پیستونی بسیار موثر است. در ادامه به معرفی برخی از پمپ های پیستونی می پردازیم.

برای آشنایی بیشتر پمپ های هیدرولیکی نیز می توانید به مقاله تعمیر و نگهداری پمپ هیدرولیکی مراجعه کنید.

لیفت یا پمپ پیستونی بالابر

در این مدل از پمپ های پیستونی، پیستون به کار رفته در دستگاه به کنترل دستگاه و به ویژه کنترل شیر ورودی جهت انتقال مایع یا گاز به سمت بالا کمک بسیاری می کند.

در قسمت پایینی استروک دستگاه و یا در کورس آن، جریان مایع و یا گاز ورودی به وسیله دستگاه هایی که در پیستون های موجود قرار گرفته اند به سمت بالای قسمت استروک پمپ و سیلندر ها هدایت می شود. سپس بعد از انتقال مایع و یا گاز ورودی به قسمت بالای سیلندر ها، پیستون پمپ به حالت اولیه خود بر می گردد و این روند ادامه می یابد.

پمپ پیستونی محوری

این پمپ از آن دسته پمپ های است که در آن چندین پیستون در یک ردیف قرار گرقته اند و نیز همچنین دارای جابه جایی مثبت است. در این پمپ مایع و یا گاز ورودی زمانی انتقال داده می شود که شفت حرکت کند و پستون های پمپ به صورت موازی و هم محور جابه جا بشوند.

این نوع از پمپ های پیستونی انتخاب مناسبی برای کمپرسور تهویه مطبوع اتومبیل یا همان کولر خودرو، پمپ های استفاده شده در ماشی آلات هیدرولیکی، پمپ های جداگانه و…. است.

پمپ پیستونی شعاعی

شاید با شنیدن نام این دسته از پمپ های پیستونی این سوال در ذهن شما نقش ببندد که ، دلیل نام گذاری این پمپ چیست؟ لازم است بگوییم این نام گذاری به دلیل قرار گرفتن پیستون های پمپ در جهت شعاع های دایره ای است.

یعنی شما می توانید دایره ای را در نظر بگیرید که پیستون های این پمپ هرکدام یکی از شعاع های آن دایره باشد. در این نوع از پمپ های پیستونی مایع و یا گاز ورودی زمانی انتقال پیدا می کند که شفت ان حود یک محور جابه جا شود و سبب حرکت رفت و برگشت پیستون ها در داخل سیلندر شوند.

لازم به ذکر است که شفت های استفاده شده در پمپ پیستونی شعاعی از نوع گریز از مرکز است و این پمپ، سیال ورودی را با فشار بسیار بالا و دبی پایین و نیز بدون هیچ گونه نوسانی منتقل می کند.

رادمان این پمپ بالا بوده و سرو صدای بسیار کمی را ایجاد می کند. از این پمپ می توان برای انتقال شیرینی ها، شکلات غلیظ، رنگ، سیالات گرانرو، شربت های خوراکی و مواردی مشابه موارد گفته شده استفاده کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

برچسب‌ها
انواع لودر انواع لیفتراک بلدوزر بهترین تعمیرکار بیل مکانیکی بولدزر بولدوزر بیل مکانیکی تعمیرات بیل مکانیکی تعمیرات لودر تعمیر انواع بیل مکانیکی تعمیر انواع لیفتراک تعمیر بولدزر تعمیر بیل بکهو تعمیر بیل مکانیکی تعمیر حرفه ای بیل مکانیکی تعمیر لودر تعمیر لیفتراک تعمیر ماشین آلات سنگین تعمیر و نگهداری از انواع لیفتراک تعمیر و نگهداری از بیل مکانیکی تعمیر و نگهداری از لودر تعمیر و نگهداری از لیفتراک تعمیر و نگهداری انواع لودر تعمیر و نگهداری بیل مکانیکی تعمیرکار انواع لودر تعمیر کار بولدزر تعمیرکار بیل مکانیکی تعمیرکار حرفه ای بیل مکانیکی تعمیرکار حرفه ای لیفتراک تعمیرکار لودر تعمیرکار لیفتراک تعمیر گریدر شرکت تعمیرات لودر شرکت تعمیرات لیفتراک شرکت تعمیر بیل مکانیکی شرکت تعمیر دامپتراک شرکت تعمیر لودر شرکت تعمیر لیفتراک شرکت تعمیر و نگهداری از بیل مکانیکی شرکت تعمیر و نگهداری لیفتراک عیب یابی لیفتراک لودر لیفتراک مکانیک بیل مکانیکی مکانیک لیفتراک
نظرات مشتریان
09122768227 مشاوره تلفنی رایگان