معرفی انواع تراکتورها وانواع ماشین آلات راه سازی

معرفی انواع تراکتورها وانواع ماشین آلات راه سازی

یکی از مهمترین ماشین‌آلات راهسازی و ساختمان سازی، تراکتورها هستند. این تراکتورها از ویژگی های زیادی همچون جلو راندن یا عقب کشیدن اجسام، برخوردار می باشند.

با توجه به نیاز و استفاده، می‌توان ابزار هایی چون بیل مکانیکی ، تیغه‌های بلدوزرها ، ریپرها، دکل‌های لوله گذار جانبی، کج بیل ها و غیره را بر روی انواع تراکتورها نصب نمود. نیرو دهنده تراکتورها ی حال حاضر، موتورهای دیزلی با قابلیت توربوشارژ هستند. تراکتورها، اغلب به صورت استاندارد و یا دنده اتوماتیک موجود می باشند. کنترل آنها به دو صورت کنترل هیدرولیک و دنده اتوماتیک میباشد. دو نوع چرخ زنجیری و چرخ پلاستیکی، از کلی ترین انواع تراکتورها هستند.

کاربرد تراکتورها

این ماشین‌آلات، از ویژگی های زیادی برخوردارند که در زیر به چند مورد از آنها اشاره نموده ایم:

  • برای نگهداری از راه‌های موقت که به صورت خاکی هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  • در جهت تسطیح و پاکسازی بقایای مانده از عملیات های ساختمانی، می‌توان از آن ها بهره گرفت.
  • در برخی معادن برای پاکسازی گودال ها از بلدوزر استفاده می‌شود.
  • برای پشته کردن خاک در محل‌های همچون کنار نهرها، می‌توان از بولدوزر استفاده نمود.
  • خش کردن خاک در خاکریزها را می‌توان با استفاده از بلدوزرها انجام داد.
  • در زمین‌هایی که آکنده از بوته و کنده درخت هستند، برای پاکسازی از بلدوزر کمک گرفته می‌شود.

انواع تراکتورها

الف) تراکتورهای چرخ زنجیری

این تراکتورها از انواع گوناگونی برخوردارند، که آنها را با ویژگی‌هایی همچون اندازه، وزن، قدرت و … طبقه‌بندی می‌کنند. در اغلب پروژه ها مقدار وزن این نوع تراکتور ها بسیار مهم است.

برای مطالعه بیشتر به مقاله ی تراکتور چرخ زنجیری و تعمیرات آن مراجعه کنید.

ب) تراکتورهای چرخ لاستیکی

مهمترین وظیفه این تراکتورها، آن است که بتوانند در کشیدن و هل دادن اسکریپرها، سرعت بیشتری داشته باشند. تراکتورهای چرخ لاستیکی شامل دو نوع عمده، دوچرخ و چهار چرخ هستند؛ که نوع دوچرخ آن حتماً باید با ابزاری دیگر مانند اسکریپرها کار کنند تا تعادل لازم ایجاد شود. نوع چهار چرخ آن نیز به دو دسته عمده، یک دیفرانسیل و دو دیفرانسیل تقسیم بندی می شود. این ابزار آلات به دلیل داشتن چهار چرخ، محدودیت هایی در کار کردن در زمین های دارای سنگ ریزه، دارند. البته این مشکل تا حدودی حل شده است و می‌توان برای رفع آن از سیم های مخصوص استفاده نمود.

بیل های مکانیکی

یکی از مدرن ترین ابزار آلات ساختمانی به کار رفته در عملیات های خاکی، بیل های مکانیکی هستند. وظیفه اصلی این ماشین‌ها، گودبرداری در خاک و بار کردن آن با کامیون و یا تسمه نقاله می باشد. انواع پر قدرت این بیل ها، توانایی گودبرداری در همه نوع خاک به جز صخره سنگ‌ها را دارند.

سه قسمت اصلی بیل های مکانیکی عبارتند از

  • ارابه
  • قسمت اتاقک گردان روی ارابه
  • قسمت الحاقی جلوی ماشین

ارابه یا شاسی

شاسی ها به دو نوع تقسیم می شوند: اولین نوع شاسی چرخ زنجیری و دومی شاسی چرخ لاستیکی ( کامیون ) نام دارد.

از شاسی چرخ زنجیری برای ثبات  استحکام بیشتر اتاقک چرخنده فوقانی  بیل مکانیکی استفاده می شود.

این شاسی قابلیت تحرک بالایی نیز در مکان خاک برداری ایجاد می نماید. همچنین لازم به ذکر است که چون سطح وسیع چرخ ها باعث ایجاد کمترین میزان فشار بر روی خاک می شود، امکان کار بر روی خاک های سست را فراهم می نماید.

این نوع شاسی ها، در مکان هایی که اصطحکاک بالاتری مورد نیاز باشد نقش یک زنجیر در ماشین را ایجاد می نماید و به همان اندازه اهمیت پیدا می کند. اما تنها مشکلی که دارند این است که دارای سرعت پایین تری می باشند.

 

به مقاله ی ماشین آلات سنگین و بهترین شرکت های تعمیر آن ها هم نگاهی بیندازید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب‌ها
انواع لودر انواع لیفتراک بیل مکانیکی تعمیرات بیل مکانیکی تعمیر انواع بیل مکانیکی تعمیر انواع لیفتراک تعمیر بیل بکهو تعمیر بیل مکانیکی تعمیر حرفه ای بیل مکانیکی تعمیر لودر تعمیر لیفتراک تعمیر لیفتراک دیزلی تعمیر ماشین آلات سنگین تعمیر و نگهداری از انواع لیفتراک تعمیر و نگهداری از بیل مکانیکی تعمیر و نگهداری از لودر تعمیر و نگهداری از لیفتراک تعمیر و نگهداری انواع لودر تعمیر و نگهداری بیل مکانیکی تعمیرکار انواع لودر تعمیرکار بیل مکانیکی تعمیرکار حرفه ای بیل مکانیکی تعمیرکار حرفه ای لیفتراک تعمیرکار غلطک تعمیرکار لودر تعمیرکار لیفتراک تعمیرکار لیفتراک دیزلی تعمیر گریدر شرکت تعمیرات بیل مکانیکی شرکت تعمیرات لودر شرکت تعمیرات لیفتراک شرکت تعمیر بیل مکانیکی شرکت تعمیر دامپتراک شرکت تعمیر لودر شرکت تعمیر لیفتراک شرکت تعمیر و نگهداری از بیل مکانیکی شرکت تعمیر و نگهداری لیفتراک عیب یابی لیفتراک غلطک لودر لیفتراک مکانیک بیل مکانیکی مکانیک لیفتراک نگهداری لیفتراک گریدر
09122768227 مشاوره تلفنی رایگان