معرفی 2 ماشین راه سازی، لودر و بولدوزر

معرفی 2 ماشین راه سازی، لودر و بولدوزر

در این مقاله قصد داریم تا به معرفی دو ماشین راه سازی، یعنی لودر و بولدوزر بپردازیم. سپس آن دو را با یکدیگر مقایسه کرده و ویژگی های هر یک را عنوان خواهیم کرد.

لودر چیست؟

لودر یکی از مهم ترین ماشین آلات مورد استفاده در حوزه راه و شهر سازی است. این ماشین نقش بسیار مهمی را در پروژه های عمرانی و راه و شهرسازی دارد. لودر از گروه ماشین های تراکتوری می باشد که در سایز های متفاوتی وجود دارد و توسط برند های گوناگون تولید شده و به بازار عرضه می شود.

 

معرفی 2 ماشین راه سازی، لودر و بولدوزر
معرفی 2 ماشین راه سازی، لودر و بولدوزر

 

 

 

این لودر ها کاربرد های بسیار زیادی دارند، برای مثال از جمله ویژگی های لودر می توان به قابلیت حفاری، گود برداری و حمل کالا اشاره کرد. لودر ها خود به سه دسته لودر های چرخ لاستیکی و لودر های چرخ زنجیری و بکهو لودر تقسیم می شوند که هر یک از این لودر ها دارای خواص منحصر به فردی می باشند.

 

به مقاله ی تعمیر کار لودر در سایت ما هم نگاهی بیندازید.

بولدوزر چیست؟

بعد از بررسی لودر حال وقت آن رسیده است تا به ماشین بولدوزر بپردازیم.

بولدوزر و یا هموارساز یکی دیگر از ماشین های بسیار ضروری پروژه های عمرانی است که با حرکت بر روی چرخ های زنجیری خود مورد استفاده قرار می گیرد.

این ماشین در سال 1923 برای اولین بار طراحی و تولید شد. ساختار این ماشین به گونه ای می باشد که تیغه ای فولادی در جلوی آن قرار دارد. این تیغه در که در جلو ماشین قرار دارد، این امکان را برای راننده ایجاد می کند که حجم بسیار بالایی از خاک، ماسه و … را جابه جا کند.

از گذشته تا به امروز، تولید لودر نیز به مانند هر چیز دیگه ای دچار تحول و پیشرفت شده است. اگر بخواهیم به برخی از این تحولات اشاره کنیم، می توانیم به قوی ‌تر شدن موتورها، قابلیت اطمینان بیشتر حرکتی، زیربندی، بهترنصب کابین، سیستم هیدرولیک و بازوها و قابلیت جابجایی و هدایت بیشتر و آسان‌تر آن‌ها و تیغه‌ها اشاره نماییم.

 

مقایسه لودر و بولدزر

 

در این بخش سعی کردیم تا به تفاوت های عمده میان یک لودر و بولدزر بپردازیم. همچنین این دو دستگاه را از لحاظ قیمت، اندازه، قدرت و …. مقایسه کرده ایم. فقط توجه داشته باشید که در انتخاب یکی از این دو دستگاه، لازم است تا شما به پروژه خود و شرایط حاکم بر محیط توجه کنید. سپس با در نظر گرفتن شرایط دستگاهی را انتخاب کنید که پاسخگوی نیاز و کار شما باشد.

برای مثال برای کار در محیط های ناهموار شما قادر نخواهید بود تا از لودر استفاده کنید و مجبور به استفاده از بولدوزر می باشید. چرا که این دستگاه ها بر روی محیط های ناهموار خیلی راحت تر از لود ها حرکت می کنند. قدرت بولدوزرها می تواند دلیل اصلی حرکت راحت تر بولدوزرها بر روی سطوح ناهموار باشد.

 

معرفی 2 ماشین راه سازی، لودر و بولدوزر
معرفی 2 ماشین راه سازی، لودر و بولدوزر

 

 

 

بنابراین این انتخاب شما به شرایط موجود در محیط برمی گردد و هیچ چیز دیگری در این میان مهم نیست. هر کدام از این دستگاه ها می توانند در برخی موارد بسیار کارساز تر از دیگری باشند. بنابراین بهتر است هر یک از این دو دستگاه در جایگاه و زمان خود مورد استفاده قرار بگیرد و هیچ یک بدون دلیل جایگزینی برای دیگری نشود. اما به طور کلی، بر خی از تفاوت های این دو دستگاه در ادامه ذکر شده اند:

 

  • مهم ترین عامل اختلاف این دو دستگاه می تواند تیغه فلزی موجود در مقابل دستگاه بولدوزر باشد. همانطور که در بالا نیز به آن اشاره شد، این تیغه امکان جابه جایی حجم زیادی از خاک و ماسه و … را امکان پذیر می سازد.
  •  اگر بخواهیم سرعت این دو دستگاه را با یکدیگر مقایسه کنیم، باید بگویم که لودر ها با سرعت نسبتا بیشتری از بولدوزر ها بر روی سطح صاف حرکت می کند در صورتی که بولدوزر ها بر روی سطح ناهموار خیلی بهتر از لودر ها حرکت می کنند.
  •  نحوه حرکت این دو دستگاه کاملا متفاوت می باشد. زیرا بولدوزر ها برای حرکت روی زمین، بر روی زنجیر چرخش خزیده می شوند. اما لودر ها دارای چرخ های بزرگی می باشند که با استفاده از آن ها حرکت می نمایند.
  •  قدرت دستگاه های بولدوزر به سبب زنجیر های فلزی آن ها حین حرکت بر روی سطوح ناهموار خیلی بیشتر از دستگاه لودر می باشد. بنابراین برای سطوح ناهموار انتخاب بولدوزر می تواند گزینه بسیار مناسبی باشد در حالی که در مسیر های هموار و صاف لودر می تواند گزینه خوبی باشد.
  • از جمله از موارد دیگری که در این میان می توان مقایسه کرد، عملکرد و کارایی این دو دستگاه می باشد. بولدوزر ها معمولا به منظور پروژه های راه و شهر سازی مورد استفاده قرار می گیرد. در حالی که لودر ها برای حفر کانال و حمل وسایل ساختمانی و … مورد استفاده قرار می گیرند.
  •  لودرها از جمله از ماشین آلاتی هستند که در ابعاد متنوع کوچک و بزرگ تولید می شوند. در حالی که بولدوزرها همگی عملا بزرگ و غولپیکر هستند. بنابراین متناسب با نوع لودرها، این دو دستگاه ممکن است که هم اندازه باشند. همچنین ممکن است تفاوت زیادی در میان این دو دستگاه از نظر ابعاد وجود داشته باشد.
  •  لازم به ذکر است که تفاوت قیمتی دستگاه ها از جمله از مواردی است که نمی توان نسبت به آن اظهار نظر کرد. چرا که قیمت دستگاه های نامبرده شده متناسب با مدلشان با یکدیگر متفاوت خواهد بود.

 

 

 

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب‌ها
انواع لودر انواع لیفتراک بیل مکانیکی تعمیرات بیل مکانیکی تعمیر انواع بیل مکانیکی تعمیر انواع لیفتراک تعمیر بیل بکهو تعمیر بیل مکانیکی تعمیر حرفه ای بیل مکانیکی تعمیر لودر تعمیر لیفتراک تعمیر لیفتراک دیزلی تعمیر ماشین آلات سنگین تعمیر و نگهداری از انواع لیفتراک تعمیر و نگهداری از بیل مکانیکی تعمیر و نگهداری از لودر تعمیر و نگهداری از لیفتراک تعمیر و نگهداری انواع لودر تعمیر و نگهداری بیل مکانیکی تعمیرکار انواع لودر تعمیرکار بیل مکانیکی تعمیرکار حرفه ای بیل مکانیکی تعمیرکار حرفه ای لیفتراک تعمیرکار غلطک تعمیرکار لودر تعمیرکار لیفتراک تعمیرکار لیفتراک دیزلی تعمیر گریدر شرکت تعمیرات بیل مکانیکی شرکت تعمیرات لودر شرکت تعمیرات لیفتراک شرکت تعمیر بیل مکانیکی شرکت تعمیر دامپتراک شرکت تعمیر لودر شرکت تعمیر لیفتراک شرکت تعمیر و نگهداری از بیل مکانیکی شرکت تعمیر و نگهداری لیفتراک عیب یابی لیفتراک غلطک لودر لیفتراک مکانیک بیل مکانیکی مکانیک لیفتراک نگهداری لیفتراک گریدر
09122768227 مشاوره تلفنی رایگان